Безперервний професійний розвиток та професійна діяльність у сфері охорони здоров’я по-новому
27 березня 2025 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підготовки, безперервного професійного розвитку та професійної діяльності за професіями у сфері охорони здоров’я» від 12.02.2025 № 4246-IX (далі — Закон № 4246). Він вносить зміни до низки законодавчих актів та оновлює систему підготовки, перепідготовки та безперервного професійного розвитку (далі — БПР) за професіями у сфері охорони здоров’я, врегульовує професійну діяльність, що має підвищити якість медичних послуг.
- Основні новації Закону № 4246:
професійні стандарти за професіями у сфері охорони здоров’я затверджуються після того, як їх погодить МОЗ та репрезентативне всеукраїнське об’єднання профспілок у сфері охорони здоров’я. Даною нормою доповнили статтю 4-2 КЗпП; - термін «охорона здоров’я» уточнили та доповнили визначення термінів «медичний працівник», «працівник сфери охорони здоров’я», «професії у сфері охорони здоров’я», «фармацевтичний працівник». Відтак, медичні працівники — особи, яка мають лікарську або медсестринську професійну кваліфікацію та провадять професійну діяльність — надають медичну допомогу. Медичні, фармацевтичні працівники, фахівці з реабілітації та інші професіонали і фахівці у сфері охорони здоров’я, зокрема з немедичною освітою, які працюють у закладах охорони здоров’я — працівники сфери охорони здоров’я;
- керівником закладу охорони здоров’я незалежно від форми власності можна призначити лише особу, яка має відповідну професійну кваліфікацію, стаж роботи та володіє необхідними компетентностями, вимоги до яких встановлені законодавством;
- провадити професійну діяльність та надавати медичну, фармацевтичну, реабілітаційну допомогу, здійснювати іншу професійну діяльність за професіями у сфері охорони здоров’я можуть особи, які мають відповідну професійну кваліфікацію у сфері охорони здоров’я. Особливості капеланської діяльності у сфері охорони здоров’я визначає положення, що затверджує МОЗ;
- вимоги до компетентностей, обов’язків та професійних кваліфікацій працівників сфери охорони здоров’я визначаються професійними стандартами за професіями у сфері охорони здоров’я, а за їх відсутності — кваліфікаційними характеристиками, які затвердило МОЗ та погодило репрезентативне всеукраїнське об’єднання профспілок у сфері охорони здоров’я;
- працівники сфери охорони здоров’я зобов’язані здійснювати БПР, зокрема через навчання на заходах БПР, які організовують і проводять провайдери.
Відповідні зміни внесли до Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» від 19.11.1992 № 2801-XII. Окрім цього, Закон № 4246 вніс зміни до Законів України:
- «Про соціальну роботу з сім’ями, дітьми та молоддю» від 21.06.2001 № 2558-III;
- «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 26.11.2015 № 848-VIII;
- «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII;
- «Про соціальні послуги» від 17.01.2019 № 2671-VIII.
Єдині кваліфікаційні вимоги до осіб, які провадять професійну діяльність та надають медичну, фармацевтичну, реабілітаційну допомогу або здійснюють іншу професійну діяльність за професіями у сфері охорони здоров’я, встановлені на день набрання чинності Законом № 4246, продовжують діяти допоки не затвердять і введуть в дію професійні стандарти за відповідними професіями у сфері охорони здоров’я.
Закон № 4246 діятиме за півроку, тобто з 27 вересня 2025 року. За цей час КМУ, міністерства та інші центральні органи виконавчої влади мають привести у відповідність до Закону № 4246 свої нормативно-правові акти.
Нагадаємо, що до 21 березня тривало громадське обговорення проєкту наказу «Про затвердження Порядку атестації працівників сфери охорони здоров’я та внесення змін до деяких наказів Міністерства охорони здоров’я України». МОЗ ще не повідомляло про результати обговорення.
За інформацією газети «Голос України»