Хто та за яких умов інформуватиме Держпраці про заборгованість із зарплати

Блок під заголовком новини 2 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Автор
експерт з трудового законодавства Експертус Кадри
Мінекономіки планує внести зміни до низки нормативно-правових актів

17 квітня 2025 р. Мінекономіки оприлюднило для обговорення доопрацьований проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо інформування про порушення строків виплати заробітної плати» (далі — Законопроєкт). Раніше аналогічний Законопроєкт перебував на обговоренні СПО об’єднань профспілок.

Законопроєкт перебував на обговоренні СПО об’єднань профспілок.

Його розробили, щоб:

  • оперативно виявляти негативні тенденції та ухвалювати управлінські рішення щодо погашення заборгованості із виплати зарплати;
  • зменшити кількість суб’єктів господарювання, які зобов’язані подавати звітність про заборгованість із зарплати;
  • зменшити навантаження на роботодавців, які виплачують зарплату вчасно.

Якщо роботодавець (зокрема, фізична особа) затримав зарплату більше ніж на 30 днів, він має повідомити про це Держпраці. Строки і форму звіту встановить Кабмін.

Такою нормою планують доповнити:

  • статтю 115 КЗпП;
  • статтю 24 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР.

Чи можна не виплачувати зарплату під час воєнного стану

У прикінцевих та перехідних положення Законопроєкту, який доопрацювали, пропонують визначити, що у період дії воєнного стану та протягом трьох місяців після того, як його припинять чи скасують, до роботодавця не застосовуватимуть заходи відповідальності, якщо він не подасть або несвоєчасно подасть інформацію про заборгованість із зарплати.

Для цього роботодавець має довести, що:

  • це сталося через бойові дії або інші обставини непереборної сили;
  • він подав звіт протягом місяця після того, як такі обставини минули.

За інформацією Мінекономіки

Робочий час: облік, обмеження та практичні кейси

Статті за темою

Усі статті за темою

Оплата праці на підприємстві

Оплата праці — одне із основних питань трудового права, ключовим аспектом якого є поняття «мінімальна зарплата». Система оплати праці в Україні передбачає багато видів: тарифна оплата праці, грейдова оплата праці, безтарифна оплата праці, тарифна система оплати праці, грейдингова система оплати праці, акордна система оплати праці та інші. Щоб не заплутатися у виборі системи оплати праці, читайте матеріал від наших експертів.
28754

Як виплачувати вихідну допомогу при звільненні

Роботодавцям слід пам’ятати, як правило, — з працівником слід провести повний розрахунок при звільненні. Які є види виплати при звільненні та як вони різняться залежно від підстави звільнення, як нараховуються розрахункові та що містить в собі виплата компенсації при звільненні, які виплати при звільненні за власним бажанням передбачено законом — детально у статті
264417

Розробка, укладення та виконання колективних договорів

Колективний договір — це угода між роботодавцем та колективом працівників (зазвичай представлений профспілкою), яка регулює умови праці, оплати праці, соціальні пільги, трудові права та обов’язки сторін. У статті ви дізнаєтеся про порядок укладення колективного договору та внесення змін до нього.
10455

Пільги та компенсації чорнобильцям

Чорнобильці мають право на пільги, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII. Обсяг пільг залежить від категорії, до якої віднесено особу, постраждалу від аварії на ЧАЕС.
48946

Наказ про підвищення окладу: зразок

Наказ належатиме до групи наказів з кадрових питань тривалого строку зберігання та є первинними документами для нарахування зарплати
118735

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді