
Якщо на підприємстві відбулось скорочення чисельності або штату працівників, то трудовий договір, укладений на невизначений термін, може бути розірваний згідно із п. 1 ст. 40 КЗпП України.
При звільненні працівників у випадках змін в організації виробництва та праці має враховуватись переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством.
При скороченні чисельності чи штату працівників переважне право залишитись на роботі надається працівникам із вищою кваліфікацією та продуктивністю праці.
Однак за рівних умов продуктивності праці та кваліфікації перевага надається у тому числі працівникам, яким залишилося менше трьох років до настання пенсійного віку.
За інформацією
Південно-Східного міжрегіонального управління Держпраці
У разі скорочення чисельності та штату працівників один із обов’язків роботодавця — повідомити працівників про це.
Час від часу в компаніях можуть ініціювати проведення структурної реорганізації, внаслідок чого можуть виводити зі штатного розпису посади осіб, які перебувають у відпустках у зв’язку з вагітностю та пологами, а також у відпустках для догляду за дитиною. Скорочення «декретних» посад потребує особливої уваги кадровика.
Роботодавець прийняв рішення скоротити чисельність чи штат працівників. Тоді на підставі згоди профспілкового органу на скорочення маєте видати наказ про звільнення працівників. П’ять правил, яких слід дотриматись при підготовці проєкту наказу про скорочення штату та зразок документу — у статті.
Ця стаття допоможе службі управління персоналом районної державної адміністрації пройти у жовтні-грудні 2019 року всі кроки, яких вимагає закон при скороченні працівників. Адже 01.01.2020 набуде чинності постанова КМУ від 19.06.2019 № 746 про скорочення штату РДА майже на 50 відсотків.
«Прошу звільнити мене за скороченням…». Інколи після прийняття рішення про скорочення працівників і попередження їх про це роботодавець отримує заяви подібного змісту. Чи вправі роботодавець звільнити працівника раніше ніж закінчується строк попередження про скорочення?