Для студентів-медиків та фармацевтів планують відновити військову підготовку, — законопроєкт

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Автор
провідний експерт із трудового законодавства Експертус Кадри Цифрового видавництва Експертус, Київ
Військова підготовка за програмою підготовки офіцерів запасу медслужби стане обов’язковою із 2026 року

12 травня 2025 р. у ВРУ зареєстрували проєкт Закону України «Про внесення змін до статті 11 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» щодо військової підготовки громадян України за програмою підготовки офіцерів запасу медичної служби» № 13276 (далі Законопроєкт № 13276).

На даний час військову підготовку за програмою офіцерів запасу медслужби (далі — військова підготовка) проходять виключно добровільно. Така ситуація істотно обмежує кількість підготовлених офіцерів запасу медслужби, які можуть бути призначені на посади в особливий період. Загальна кількість осіб, які проходять військову підготовку лише 5% студентів-медиків. За кошти держбюджету військову підготовку проходять лише ті особи, які уклали контракт з Міноборони та зобов’язані пройти військову службу у ЗСУ, після того як отримають первинне військове звання офіцера запасу та закінчать заклад вищої освіти (ЗВО).

Депутати пропонують відновити обов’язкову військову підготовку за повним курсом програми підготовки офіцерів запасу медслужби для здобувачів вищої освіти за медичними та фармацевтичними спеціальностями. Це забезпечить потреби держави у військово-медичних кадрах.

Законопроєкт № 13276:

  • встановить обов’язок пройти військову підготовку за програмою підготовки офіцерів запасу медслужби для громадян України, які:
    • здобувають вищу освіту за медичними та фармацевтичними спеціальностями;
    • придатні до військової служби за станом здоров’я;
    • пройшли професійно-психологічний відбір;  
    • зобов’яже ЗВО всіх форм власності та підпорядкування, що провадять освітню діяльність за медичними та фармацевтичними спеціальностями з відповідною ліцензією, забезпечити проходження військової підготовки студентами-медиками та фармацевтами;

    • надасть МОЗ повноваження погоджувати:

      • перелік військово-облікових спеціальностей, за якими ведеться військова підготовка громадян України за програмою підготовки офіцерів запасу;
      • обсяги підготовки за такими спеціальностями. 

      Крім того, КМУ має доручити Міноборони спільно з МОЗ та МОН утворити необхідну кількість військових навчальних підрозділів з необхідною кількістю посад військової служби у ЗВО, що здійснюватимуть підготовку студентів за медичними та фармацевтичними спеціальностями.
      Коли Закон ухвалять, зміни набудуть чинності з початку 2026 року.
      За інформацією ВРУ

      Військовозобов’язані в кадрах: приймаємо, увільняємо, звільняємо правильно

      Статті за темою

      Усі статті за темою

      Робота під час повітряної тривоги

      Праця під час повітряної тривоги — новий виклик воєнного стану як для працівників, так і для роботодавців. Цей досвід потребує адаптації, гнучкості та розуміння нових реалій. Яка оплата праці під час повітряної тривоги? Як діяти, якщо звучить сигнал повітряна тривога до початку робочого часу? Чи законною є вимога роботодавця працювати під час повітряної тривоги? Відповіді — у статті.
      5386

      Трудові відносини в умовах воєнного стану

      Продовження воєнного стану залишає свій відбиток на всі сфери суспільного життя, у тому числі і на трудові відносини. Законодавство про працю передбачає обмеження, пов’язані з дією воєнного стану. Стаття допоможе розібратися з тим як приймати на роботу під час воєнного стану, як перевести працівника на іншу роботу та що передбачає зміна істотних умов праці під час воєнного стану.
      7152

      Гарячі запитання

      Усі питання і відповіді