Щоб надати відпустку з вагітності та пологів, наказ не обов’язковий, — роз’яснює Мінекономіки

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Автор
експерт з трудового законодавства Експертус Кадри Цифрового видавництва Експертус, Київ
Листок тимчасової непрацездатності — достатня підстава для відпустки з вагітності та пологів

Відпустка з вагітності та пологів

Жінкам на підставі медичного висновку надають оплачувану відпустку у зв’язку з вагітністю і пологами тривалістю 70 календарних днів до пологів та 56 (у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів 70) календарних днів після пологів, починаючи з дня пологів (ст. 179 КЗпП, ч. 1 ст. 17 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР; далі —Закон про відпустки).

Мінекономіки у листі від 21.05.2025 № 4701-05/38100-09 зауважило, що підставою, щоб надати працівниці відпустку з вагітності і пологів є факт наявності медичного висновку з категорією «Вагітність і пологи», в якому зазначають дату початку і закінчення його дії. Мінекономіки вважає, що ці дати відповідають датам початку і закінчення відпустки.

Окрім того, частина четверта статті 23 Закону про відпустки визначає, що фінансування допомоги по вагітності та пологах провадиться з коштів державного соціального страхування.

Тож Мінекономіки робить висновок, що видавати наказ на період відпустки у зв’язку з вагітністю і пологами не обов’язково. Основною і достатньою підставою, щоб надати таку відпустку, є листок тимчасової непрацездатності.

Таким чином Мінекономіки підтвердило позицію редакції, що викладена у консультації Чи видавати наказ про відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами.

Нагадаємо, що раніше Мінекономіки у листі від 28.02.2019 № 228/0/206-19 зазначало, що потрібно видавати наказ про надання відпустки з вагітності та пологів і його наявність дає змогу правильно вести облік робочого часу та уникнути помилок в нарахуванні зарплати та допомоги з вагітності та пологів.

Головні зміни у трудовому законодавстві за І півріччя 2025 року

Статті за темою

Усі статті за темою

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
537577

Покладення обов’язків на час відпустки: оформлюємо заміну правильно

На час відпустки основного працівника передбачена можливість виконання його обов’язків іншим працівником. Як правильно оформити покладання обов’язків на час відпустки, зокрема, коли директор йде у відпустку, читайте у статті
98637

Відпустка при народженні дитини: зразок наказу

Працівник просить відпустку при народженні дитини? Надавайте, якщо має на неї право. Скористатися правом на відпустку працівник може упродовж трьох місяців із дня народження дитини. Працівник має використати відпустку не пізніше 104-го дня з дня народження дитини
17827

Щорічні додаткові відпустки: види та порядок надання

Як і кому надавати щорічні додаткові відпустки — питання актуальне для кадровика протягом усього року. Як визначити тривалість таких відпусток, який стаж зараховувати та чим відрізняються щорічні додаткові від інших видів відпусток — дізнайтеся у статті.
64882

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді