Щоб надати відпустку з вагітності та пологів, наказ не обов’язковий, — роз’яснює Мінекономіки
Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води
Відпустка з вагітності та пологів
Жінкам на підставі медичного висновку надають оплачувану відпустку у зв’язку з вагітністю і пологами тривалістю 70 календарних днів до пологів та 56 (у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів — 70) календарних днів після пологів, починаючи з дня пологів (ст. 179 КЗпП, ч. 1 ст. 17 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР; далі —Закон про відпустки).
Мінекономіки у листі від 21.05.2025 № 4701-05/38100-09 зауважило, що підставою, щоб надати працівниці відпустку з вагітності і пологів є факт наявності медичного висновку з категорією «Вагітність і пологи», в якому зазначають дату початку і закінчення його дії. Мінекономіки вважає, що ці дати відповідають датам початку і закінчення відпустки.
Окрім того, частина четверта статті 23 Закону про відпустки визначає, що фінансування допомоги по вагітності та пологах провадиться з коштів державного соціального страхування.
Тож Мінекономіки робить висновок, що видавати наказ на період відпустки у зв’язку з вагітністю і пологами не обов’язково. Основною і достатньою підставою, щоб надати таку відпустку, є листок тимчасової непрацездатності.
Таким чином Мінекономіки підтвердило позицію редакції, що викладена у консультації — Чи видавати наказ про відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами.
Нагадаємо, що раніше Мінекономіки у листі від 28.02.2019 № 228/0/206-19 зазначало, що потрібно видавати наказ про надання відпустки з вагітності та пологів і його наявність дає змогу правильно вести облік робочого часу та уникнути помилок в нарахуванні зарплати та допомоги з вагітності та пологів.