Наказом від 23 грудня 2012 року працівника підприємства було звільнено з посади заступника директора з наукової роботи. Рішенням суду від 21.05.2013 року працівника було поновлено на посаді заступника директора з наукової роботи. Оскільки зазначене рішення оскаржено до суду апеляційної інстанції, виплати за час вимушеного прогулу підприємством поки що не здійснено. Які повинно діяти підприємство, коли працівник, якого поновлено приніс лікарняний, що відкритий 18.05.2013 року? Яким чином визначити розмір середньоденної зарплати?
Згідно ст. 35 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 № 2240-ІІІ (далі – Закон № 2240) підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи.
Допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати ( ч. 3 ст. 35 Закону № 2240).
Розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) для застрахованих осіб (включаючи осіб, які працюють неповний робочий день (робочий тиждень) та добровільно застрахованих осіб), є останні шість календарних місяців (з першого до першого числа), що передують місяцю, в якому настав страховий випадок (п. 4 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266 (далі – Порядок № 1266).
У разі поновлення на роботі працівника, який був звільнений з роботи без законної підстави з виплатою середнього заробітку за час вимушеного прогулу (різниці в зарплаті за час виконання нижче оплачуваної роботи), середня зарплата обчислюється виходячи із сум, що припадають на місяці розрахункового періоду (п. 9 Порядку № 1266).
У даному випадку, середня зарплата для розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності обчислюється шляхом ділення нарахованої у розрахунковому періоді зарплати (з урахуванням заробітку за час вимушеного прогулу) на кількість робочих днів, що встановлена на підприємстві за час вимушеного прогулу, та фактично відпрацьовану працівником.
Оскільки, виплата заробітної плати за час вимушеного прогулу не здійснена, тому виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності повинна проводитись після виконання рішення суду в частині виплати зарплати за час вимушеного прогулу.