Правомірність перевірок з праці під час адаптивного карантину

5316

Запитання

Чи проводять планові та позапланові перевірки з праці під час адаптивного карантину?

Відповідь


Держпраці повідомляло, що на виконання постанови КМУ від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» щодо своєчасного і повного проведення профілактичних і протиепідемічних заходів припинило проведення:

  • планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю);
  • інспекційних відвідувань з питань виявлення неоформлених трудових відносин, тощо.
☝ Чи повідомить інспектор праці про інспекційне відвідування

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)»:

«Тимчасово, до 31 травня 2020 року забороняється проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, крім державного нагляду (контролю) за діяльністю суб’єктів господарювання, які відповідно до затверджених КМУ критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику».

Карантин наразі триває до 22.06.2020 (постанова КМУ «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів» від 20.05.2020 № 392). Керуючись положеннями Закону № 533, дата, з якої знімається заборона на проведення органами державного нагляду та контролю планових перевірок, припадає на 01.07.2020.

Однак, якщо Уряд прийме рішення про продовження карантину, то дата зняття заборони припадатиме на перше число місяця, наступного за місяцем, у якому дія карантину була припинена. У суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику Держпраці має право провести планову перевірку й під час карантину.

Нагадуємо, що планові перевірки в сфері праці проводять з обмеженого кола питань, а саме:

  • з охорони праці,
  • зайнятості населення,
  • працевлаштування осіб з інвалідністю.

Такі перевірки плануються на рік — перевірте, чи є ваше підприємство в плані перевірок на 2020 рік.

Перевірки з інших питань у сфері праці (прийняття, звільнення, відпустки тощо) проходять у формі інспекційних відвідувань. Формальної заборони на інспектування наразі немає, адже ці заходи контролю є позаплановими по своїй суті. У червні 2020 року здебільшого проводять інспектування закладів охорони здоров’я, щоб проконтролювати, як медики, що надають допомогу хворим на коронавірусну хворобу, отримують встановлені законом доплати. Також проводять інспектування за зверненнями працівників, що поскаржилися на порушення їх прав роботодавцями під час карантину.

Як дізнатися, що перевірятиме інспектор праці

Зверніть увагу, що Держпраці розпочала роз’яснювальну роботу для запобігання нездекларованій праці. За практикою попередніх періодів за цим роз’яснювальним етапом йдуть заходи контролю.

Тож інспектор праці може прийти до вас з інспектуванням і під час адаптивного карантину, якщо для цього є підстави.

Актуально про відпустки

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Відповідальність за порушення законодавства про відпустки

Порушення законодавства про відпустки може мати серйозні наслідки для роботодавця. Інспектори праці перевіряють, чи надаються працівникам відпустки, чи є на підприємстві графік відпусток, чи виплачується компенсація за невикористану відпустку. Яку відповідальність за порушення законодавства про відпустки передбачає законодавство, читайте у статті.
27918

Відповідальність за порушення військового обліку на підприємстві

Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності та підпорядкування зобов’язані вести військовий облік працівників. Розглянемо, відповідальність за порушення у сфері військового обліку передбачена законодавством.
10870

Відповідальність за неведення особової картки П-2

Особова картка П-2 є документом, який містить важливу особисту інформацію про фізичну особу-працівника. Законодавством не передбачено прямих норм про відповідальність за неведення особової картки. Однак, чи є все-таки обов’язковим ведення особової картки — читайте у статті.
27646

Штрафи на роботодавців у 2023 році

За порушення у 2023 році так само будуть карати грошима. Роботодавець сплачує штраф (ст. 265 КЗпП). Винну посадову особу суд притягує до адміністративної відповідальності (ст. 41 КпАП)
31177