Відповідь
До функцій прокуратури не належить контроль за дотриманням законодавства про працю. Тож прокурор не може за заявою громадянина перевіряти роботодавців та застосовувати фінансові санкції. Однак державні органи зобов’язані розглянути зауваження та повідомити громадянина про результати розгляду згідно із ч. 1 ст. 14 Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96-ВР.
Надалі звернення адресують органам держвлади, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань. Прокуратура має право переслати скаргу працівника до Держпраці.
У період дії воєнного стану Держпраці може здійснювати за заявою працівника позапланові заходи державного контролю за додержанням законодавства про працю. Держпраці може перевірити, зокрема питання неоформлених трудових відносин.
Які штрафи Держпраці застосують за неоформлені трудові відносини
Підстави для перевірки дотримання роботодавцем законодавства про працю в мирний час визначені п. 5 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 21.08.2019 № 823
Законодавство України передбачає ряд штрафів для підприємців та компаній за невиконання вимог трудового законодавства, зокрема за порушення щодо працевлаштування, заробітної плати, охорони праці та інших аспектів трудових відносин. Детальніше про штрафи на роботодавців у 2025 році — у статті.
Порушення законодавства про відпустки може мати серйозні наслідки для роботодавця. Інспектори праці перевіряють, чи надаються працівникам відпустки, чи є на підприємстві графік відпусток, чи виплачується компенсація за невикористану відпустку. Яку відповідальність за порушення законодавства про відпустки передбачає законодавство, читайте у статті.
Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності та підпорядкування зобов’язані вести військовий облік працівників. Розглянемо, відповідальність за порушення у сфері військового обліку передбачена законодавством.
Особова картка П-2 є документом, який містить важливу особисту інформацію про фізичну особу-працівника. Законодавством не передбачено прямих норм про відповідальність за неведення особової картки. Однак, чи є все-таки обов’язковим ведення особової картки — читайте у статті.