Відповідь
У КЗпП визначено, що до роботи в нічний час не можна залучати:
- вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до трьох років;
- осіб, молодших 18 років;
- інших категорій працівників, передбачених законодавством.
Робота жінок у нічний час
За угодою сторін трудового договору жінки можуть працювати в нічний час. Згода працівниці на роботу в нічний час необхідно отримати в письмовій формі.
Робота інвалідів у нічний час допускається лише за їх згодою і за умови, що це не суперечить медичним рекомендаціям. Відповідно до положень Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні», громадяни похилого віку також можуть бути залучені до роботи в нічний час тільки з їхньої згоди і за умо.ви, якщо це не протипоказано їм за станом здоров’я. Згоду таких працівників на роботу вночі доцільно буде оформити письмово.
Нагадаємо, що нічним вважається час з 22:00 до 06:00.
До інших категорій працівників, яких забороняється залучати до нічних робіт, належать, зокрема, працівники, що захворіли на туберкульоз і підлягають за висновком ЛКК звільненню від роботи в нічний час.
Робота тільки в нічні зміни: чи допускається
Враховуючи, що залучення працівників, зазначених у ч. 1 ст. 55 КЗпП, до роботи в нічний час не допускається, їх відмова від виконання такої роботи не може розглядатися як порушення трудової дисципліни, незалежно від характеру трудових обов'язків.
За матеріалами Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області
Неповний робочий час — це один із видів тривалості робочого часу, передбачений законодавством. Що передбачає неповний робочий час і порядок його встановлення? Для кого встановлюється неповний робочий час? Чи можливе переведення на неповний робочий день під час війни? Як зафіксувати неповний робочий час в штатному розписі? Усе про неповний робочий час в умовах війни та перехід з неповного робочого часу на повний — у статті.
Підсумований облік робочого часу — це досить поширене явище на практиці. Проте, невизначеності в законодавстві щодо окремих його елементів викликають ряд питань. Зокрема, які характеристики має підсумований облік робочого часу і оплата праці, як закріплюється підсумований облік робочого часу в Колективному договорі, чи має свої особливості підсумований облік робочого часу для сумісників. Відповіді на ці та інші запитання щодо підсумованого обліку робочого часу читайте у статті.
Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
Захист працівників під час роботи при низьких температурах є важливим аспектом охорони праці. Який має бути оптимальний температурний режим на робочому місці? При якій температурі скорочується робочий день? Які особливості нормативного регулювання має робота при низькій температурі? Усі відповіді — у статті.
За письмовим погодженням між працівником і роботодавцем незалежно від форми власності для працівника можна встановити гнучкий режим робочого часу. Гнучкий графік роботи регулюється ст. 60 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП). Які особливості має гнучкий графік роботи під час воєнного стану читайте у статті