Начальник відділу оформила відпустку для догляду за дитиною до 3-х років. На цю посаду вирішили не приймати іншого працівника. Проте за строковим трудовим договором прийнято фахівця, який виконуватиме обов’язки начальника відділу. Чи правомірне укладення строкового трудового договору у такому випадку?
Відповідь
Якщо фахівця прийнято не на посаду начальника відділу на період відпустки для догляду за дитиною до 3-х років, а на іншу посаду, то таке прийняття за строковим трудовим договором безпідставне і є порушенням законодавства.
Строковий трудовий договір укладається у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк 1) з урахуванням характеру наступної роботи, 2) або умов її виконання, 3) або інтересів працівника, 4) в інших випадках, передбачених законодавчими актами. (ч. 2 ст. 23 КЗпП).
У цій ситуації укласти строковий трудовий договір правомірно за посадою начальника відділу на період його вказаної відпустки.
Зазначене порушення тягне за собою відповідальність у вигляді штрафу в розмірі МЗП (абз. 9 ч. 2 ст. 265 КЗпП) та від 30 до 100 нмдг (ст. 41 КУпАП).
Підстави для перевірки дотримання роботодавцем законодавства про працю в мирний час визначені п. 5 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 21.08.2019 № 823
Законодавство України передбачає ряд штрафів для підприємців та компаній за невиконання вимог трудового законодавства, зокрема за порушення щодо працевлаштування, заробітної плати, охорони праці та інших аспектів трудових відносин. Детальніше про штрафи на роботодавців у 2025 році — у статті.
Порушення законодавства про відпустки може мати серйозні наслідки для роботодавця. Інспектори праці перевіряють, чи надаються працівникам відпустки, чи є на підприємстві графік відпусток, чи виплачується компенсація за невикористану відпустку. Яку відповідальність за порушення законодавства про відпустки передбачає законодавство, читайте у статті.
Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності та підпорядкування зобов’язані вести військовий облік працівників. Розглянемо, відповідальність за порушення у сфері військового обліку передбачена законодавством.
Особова картка П-2 є документом, який містить важливу особисту інформацію про фізичну особу-працівника. Законодавством не передбачено прямих норм про відповідальність за неведення особової картки. Однак, чи є все-таки обов’язковим ведення особової картки — читайте у статті.