Комплаєнс-менеджер: чи відповідає Класифікатору професій

3986

Запитання

Відповідь

Ні, не відповідає.

Національний класифікатор України ДК 003:2010 «Класифікатор професій» не містить професійної назви роботи «Комплаєнс-менеджер». Утім, на основі КП можна підібрати коректні відповідники, завдання та обов’язки за якими аналогічні до іноземної професії.

Комплаєнс-менеджер: чи відповідає Класифікатору професій Читайте також: Посада Начальник відділу в Класифікаторі професій

Поширений нині термін «комплаєнс» (від англ. compliance — відповідність; походить від дієслова to comply — виконувати) трактується тлумачними словниками як «дія у відповідності до запиту або вказівки; послух» (англ. compliance is an action in accordance with a request or command, obedience). Під «комплаєнсом» розуміємо відповідність певним зовнішнім або внутрішнім вимогам чи нормам.

Під «відповідністю» у контексті господарювання розуміється частина системи управління/контролю в організації, пов’язана з ризиками невідповідності, недотримання норм законодавства, нормативних документів, правил та стандартів контролюючих органів, кодексів поведінки тощо.

Коли йдеться про комплаєнс, відповідність зазвичай стосується таких аспектів, як дотримання належних стандартів поведінки на ринку, управління конфліктами інтересів, справедливе ставлення до клієнтів і сумлінний підхід до їх консультування. До сфери комплаєнса належать і такі специфічні області як протидія легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом, розробка документів і процедур, що забезпечують відповідність діяльності компанії чинному законодавству, захист інформаційних потоків, протидія корупції, встановлення етичних норм поведінки для працівників.

Комплаєнс-менеджер: чи відповідає Класифікатору професій Читайте також: Юрист у Класифікаторі професій та штатному розписі

Як напрям діяльності, комплаєнс запроваджується у банківській сфері, де визначається, насамперед, як дотримання банком законодавчих актів, ринкових стандартів, а також стандартів та внутрішніх документів банку.

Однак суто фінансовою сферою комплаєнс в Україні, звісно, не обмежується. Підрозділи, основна функція яких може бути визначена, як «внутрішній контроль на відповідність» (комплаєнс-контроль), створюються в багатьох організаціях.

До основних завдань та обов’язків фахівців із комплаєнсу належать, наприклад:

  • розроблення корпоративних стандартів;
  • розроблення внутрішньої системи протидії відмиванню доходів, отриманих злочинним шляхом;
  • визначення корпоративної політики щодо прийняття і дарування подарунків, запрошень на певні заходи, розмежування понять «подарунок» і «хабар» («відкат»), конфлікту інтересів, етичних стандартів підприємства, купівлі цінних паперів тощо.

Комплаєнс-менеджер: чи відповідає Класифікатору професій Читайте також: Професія Менеджер у Класифікаторі професій

КП передбачає певну номенклатуру професій, які безпосередньо належать до сфери внутрішнього/зовнішнього контролю діяльності організації, розробленню корпоративних стандартів або характеризуються окремими трудовими функціями, притаманними системі комплаєнс. До цих професій належать:

  • менеджер (управитель) з адміністративної діяльності (код КП 1475.4);
  • професіонал з корпоративного управління (код КП 2413.2);
  • фахівець з корпоративного управління (код КП 3411).

Докладніше — у статті «Назви посад у сфері комплаєнсу: добираємо для штатного розпису»

Відновлення бронювання у Дії

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Підсобний робітник у Класифікаторі професій

У трудових книжках часто натрапляємо на запис: Прийнятий різноробочим. Є варіації зі спробами «адаптувати» під українську мову: Прийнятий різноробом. Утім, у Класифікаторі професій ані різнороба, ані різноробочого немає.
38951

Класифікатор професій: чинний

Національний класифікатор України «Класифікатор професій» призначений для застосування всіма роботодавцями під час підготовки штатного розпису чи для запису про роботу у трудові книжки працівників. У статті ви знайдете відповідь на такі питання: як працювати з Класифікатором професій та здійснювати пошук по цьому Класифікатору, для чого необхідний діючий Класифікатор професій, як працює класифікатор професій «пошук по назві»?
187477

Зміна № 13 до Класифікатора професій — огляд

Затверджено Зміну 13 до Класифікатора професій ДК 003:2010 (наказ Мінекономіки від 16.01.2024 № 1410). Огляд показав, що Зміна 13 до Класифікатора професій стосується, здебільшого, професій IT-галузі. Детальний огляд Зміни 13 до КП — у цій статті.
2616

Зміна № 12 до Класифікатора професій: огляд змін

Наказом Мінекономіки від 23.06.2023 № 6312 була затверджена Зміна 12 до Класифікатора професій ДК 003:2010. У матеріалі проведемо огляд та аналіз чинних змін, розберемося, які професії виключили, змінили і додали в Класифікатор професій
1919