Звільнення за власним бажанням у випадку ліквідації підприємства
Запитання
Підприємство ліквідується. Директора уже звільнили. Як звільнити працівника за власним бажанням, якщо реорганізація шляхом приєднання до ПП ще не відбулася? Чи може ліквідатор підписати необхідні документи?
Відповідь
Загальний порядок ліквідації юридичної особи визначено Цивільним кодексом та Господарським кодексами України (ЦК та ГК). З дня призначення ліквідаційної комісії до неї переходять усі повноваження щодо управління справами юридичної особи, крім тих, які залишаються згідно з законодавством України за учасниками. Ліквідаційна комісія не має статусу юридичної особи, а підприємство, яке ліквідують, в період її роботи статусу юридичної особи не втрачає. Отже, дієздатність юридичної особи здійснюється через ліквідаційну комісію. Дії комісії є діями самої юридичної особи.
Читайте також: Ліквідація підприємства: звільнення працівників
Ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо закриття відокремлених підрозділів юридичної особи (філій, представництв) та відповідно до законодавства про працю здійснює звільнення працівників юридичної особи, що припиняється (п. 5 ст. 111 ЦК). До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється (ч. 4 ст. 105 ЦК).
Таким чином, голова ліквідаційної комісії (ліквідатор) від імені юридичної особи має право видати та підписати наказ про звільнення працівника за власним бажанням. У підписі замість керівника підприємства вказуємо голову ліквідаційної комісії (ліквідатора). Запис про звільнення у трудовій книжці теж засвідчує підписом голова ліквідаційної комісії (ліквідатор).