Пояснення причин прогулу телеграмою

794

Запитання

Працівник виїхав за кордон. Причини відсутності надіслав телеграмою. Чи правомірно це? Як звільнити такого працівника?

Відповідь

Звільнення за прогул є одним з видів дисциплінарного стягнення. Отже, перед тим, як накладати таке стягнення, роботодавець повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмових пояснень (ч. 1 ст. 149 КЗпП).

Роботодавець приймає рішення про звільнення працівника за прогул після ознайомлення з причиною його відсутності, вказаній в поясненні. Працівник, який не має можливості з’явитись на роботу, може надіслати пояснення поштою. Утім, варто, аби пояснення за його особистим підписом було надіслане поштовим листом.

Якщо роботодавець визнає неповажною причину відсутності, вказану в поясненні, він може прийняти рішення про звільнення за пунктом 4 статті 40 КЗпП. Зауважимо, що звільнення за цією підставою є звільненням з ініціативи роботодавця, а тому заява працівника не потрібна.

Однак працівник, який не погодиться з підставою звільнення, може звернутись до суду. Строк звернення до суду — з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки (ч. 1 ст. 233 КЗпП).

У міжнародних поштових відправленнях забороняється пересилати трудові книжки, військові квитки, документи, що посвідчують особу (крім паспортів громадянина України для виїзду за кордон) тощо.

Тобто роботодавець не має можливості у цій ситуації вручити працівнику копію наказу про звільнення та трудову книжку. Невідомо, як суд оцінить такий факт, якщо через певний час працівник все ж таки повернеться на Україну та вирішить оспорити своє звільнення.

Актуально про відпустки

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення працівника з ініціативи власника

Розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця — це припинення трудових відносин між працівником та роботодавцем за рішенням останнього. Про підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника та порядок розірвання трудового договору за таких підстав — у статті.
14463

Покроковий алгоритм при звільненні за прогул

Легким в оформленні звільнення працівника за прогул вважає лише той, хто ніколи його не проводив. Зі сторони здається, що достатньо скласти акт, визнати причину неявки на роботу не поважною і підготувати відповідний наказ. Однак, пам’ятайте, що проблеми можуть виникнути потім. Приміром, звільнений працівник подасть позов до суду і доведе, що ви припустилися процедурної помилки під час звільнення по статті за прогул. Щоб уникнути подібних неприємностей, потрібно не тільки мати загальну уяву про складові процедури, але й розуміти порядок оформлення звільнення за прогул без поважних причин. Тож дійте за алгоритмом від експертів Експертус Кадри.
145754

Наказ про звільнення за прогул: зразок

Звільнення працівника на підставі пункту четвертого статті 40 КЗпП — за прогул — оформлюють відповідним наказом. Скачайте зразок наказу про звільнення за прогул без поважних причин, щоб дотримати вимог законодавства з праці та ДСТУ 4163:2020.
52883

Звільнення під час воєнного стану: підстави і порядок

Звільнення під час воєнного стану в Україні регламентується Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136), адже він має тимчасовий пріоритет над КЗпП. Закон № 2136 вніс зміни й у порядок припинення трудових відносин. Які нюанси необхідно врахувати під час звільнення працівника під час воєнного стану, розберемо у статті
164322

Судова практика щодо звільнення за прогул

Кадровику нерідко доводиться грати роль свідка, коли керівник жадає застосувати до недбалого працівника дисциплінарне стягнення «сьогодні і негайно». Пропонуємо вам дізнатись про чужі помилки, аби не довелося вчитися на своїх і не поновлювати на роботі працівника, який порушував трудову дисципліну.
2620