Чим загрожує роботодавцеві невиплата компенсації при звільненні?
Запитання
Після звільнення працівника виявили, що йому не виплатили компенсацію за невикористану додаткову відпустку «на дітей». Як правомірно вирішити таку ситуацію? Що загрожує роботодавцеві за невчасний розрахунок зі звільненим працівником?
Відповідь
Невиплата звільненому працівникові всіх сум є триваючим правопорушенням, що припиняється у день фактичного розрахунку з працівником. Саме дата фактичного розрахунку є граничною при визначенні періоду, за який роботодавець зобов’язаний сплатити середній заробіток (ст. 117 КЗпП).
Читайте також: Виплати при звільненні за власним бажанням: види та порядок
Отже, роботодавець має вжити заходів для виплати належних звільненому працівникові коштів. На підставі доповідної записки особи, яка виявила факт невиплати компенсації за додаткову відпустку «на дітей», необхідно видати наказ про виплату колишньому працівнику цієї заборгованості.
За наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум роботодавець повинен сплатити зазначене відшкодування, якщо спір вирішено на користь працівника. Якщо ж спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.
Аналіз статті 117 КЗпП дає змогу стверджувати, що для покладення на організацію відповідальності за невиплату належних працівникові сум при звільненні необхідна одночасна сукупність таких юридичних фактів:
- порушення строків розрахунку при звільненні;
- вина організації в затримці розрахунку.
Цивільний кодекс України визначає підстави, за яких не покладається відповідальність на роботодавця за невчасну виплату компенсації при звільненні.