Оплата перебування в укритті
Запитання
Чи оплачувати час перебування працівника в укритті під час повітряної тривоги?
Відповідь
Дискутувати щодо розміру оплати простою, коли працівник під час повітряної тривоги перебуває в укритті можливо, але такі вимушені перерви у роботі підлягають оплаті.
Як надавати відпустки в умовах воєнного стану
Нагадаємо, що простій — це призупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами. Своєю чергою воєнний стан в Україні, введений через військову агресію РФ, — надзвичайні, невідворотні та об’єктивні обставини для суб’єктів господарської діяльності, що підтвердила Торгово-промислова палата України листом від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1. Таким чином, призупинення роботи на підприємстві через повітряну тривогу, під час якої працівники мають перебувати в укритті, — це простій.
Частини ч. 2, 3 ст. 6 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII скеровують:
Працівник має право відмовитися від дорученої роботи, якщо створилася виробнича ситуація, небезпечна для його життя чи здоров’я або для людей, які його оточують. Якщо така ситуація виникла не з вини працівника, за ним зберігають середній заробіток.
Решту випадків простою не з вини працівника оплачують у розмірі 2/3 посадового окладу (тарифної ставки). Так скеровує частина 1 ст. 113 КЗпП.