Умови встановлення скороченого робочого дня працівникові з інвалідністю

1388

Запитання

У довідці МСЕК працівнику з інвалідністю рекомендовано встановити скорочений робочий день. Як правомірно «перевести» працівника на новий режим роботи, якщо раніше він працював повний робочий день?

Відповідь

Встановити працівникові, який має інвалідність, скорочену тривалість робочого часу можна лише за одночасної наявності двох умов:

1) організацію призначено для використання праці осіб з інвалідністю, тобто, створено з метою працевлаштування інвалідів. Як правило, засновниками таких підприємств є громадські організації інвалідів. Прикладом можуть слугувати організації українських товариств сліпих і глухих (УТОС, УТОГ);

2) організація працює в режимі 6-денного робочого тижня.

Якщо організація не відповідає зазначеним вимогам, то за домовленістю з працівником й відповідно до рекомендацій медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) потрібно встановити інваліду режим неповного робочого часу з оплатою праці пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку (ст. 56 КЗпП).

Отже, оскільки тільки зараз виявлено порушення умов праці особи з інвалідністю, на підставі заяви працівника про встановлення неповного робочого часу, необхідно видати наказ про встановлення неповного робочого часу з оплатою праці пропорційно фактично відпрацьованому часу.

Якщо встановлення неповного робочого часу буде ініціювати роботодавець, це буде зміною істотних умов праці, що здійснюють з дотриманням вимог частини 3 статті 32 КЗпП. Алгоритм дій наведено в консультації — «Зміна істотних умов праці як підстава для звільнення».

Актуально про відпустки

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Порядок працевлаштування осіб з інвалідністю

Держава захищає права працівників з інвалідністю та гарантує їм право на роботу. Як приймати на роботу таких працівників і дотримати вимог законодавства? Як оформити наказ про прийняття на роботу інваліда? Вберегтися від помилок під час працевлаштування осіб з інвалідністю допоможе наша стаття
34249

Праця осіб з інвалідністю: які пільги та гарантії передбачені

Особа з інвалідністю — особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов’язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.
3744

Норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю

Протягом року кадрові служби пильнують, аби на підприємстві працювали особи з інвалідністю у кількості, що відповідає нормативу робочих місць. Однак дуже часто з’ясовується, що норматив не виконано. Одна з причин — оскільки у розрахунку беруть участь усереднені показники, після заокруглень фактична чисельність осіб з інвалідністю виявляється меншою, аніж планували. Як уникнути такої проблеми?
15193

Зразок виробничої характеристики для працівника, який оформлює інвалідність у МСЕК

Медико-соціальну експертну комісію (МСЕК) працівник повинен пройти для встановлення інвалідності. Для цього необхідна виробнича характеристика, шаблон якої розробили експерти Системи.
21254