Умови встановлення скороченого робочого дня працівникові з інвалідністю
Запитання
У довідці МСЕК працівнику з інвалідністю рекомендовано встановити скорочений робочий день. Як правомірно «перевести» працівника на новий режим роботи, якщо раніше він працював повний робочий день?
Відповідь
Встановити працівникові, який має інвалідність, скорочену тривалість робочого часу можна лише за одночасної наявності двох умов:
1) організацію призначено для використання праці осіб з інвалідністю, тобто, створено з метою працевлаштування інвалідів. Як правило, засновниками таких підприємств є громадські організації інвалідів. Прикладом можуть слугувати організації українських товариств сліпих і глухих (УТОС, УТОГ);
2) організація працює в режимі 6-денного робочого тижня.
Якщо організація не відповідає зазначеним вимогам, то за домовленістю з працівником й відповідно до рекомендацій медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) потрібно встановити інваліду режим неповного робочого часу з оплатою праці пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку (ст. 56 КЗпП).
Отже, оскільки тільки зараз виявлено порушення умов праці особи з інвалідністю, на підставі заяви працівника про встановлення неповного робочого часу, необхідно видати наказ про встановлення неповного робочого часу з оплатою праці пропорційно фактично відпрацьованому часу.
Якщо встановлення неповного робочого часу буде ініціювати роботодавець, це буде зміною істотних умов праці, що здійснюють з дотриманням вимог частини 3 статті 32 КЗпП. Алгоритм дій наведено в консультації — «Зміна істотних умов праці як підстава для звільнення».