Лікарняний надомнику: чи відкривати

1218

Запитання

Чи має право надомник відкрити лікарняний?

Відповідь

Готуємося до нового навчального року

Страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності на інших підставах (ст. 18 Розділу IV Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV; далі — Закон № 1105).

Право на матеріальне забезпечення у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення) зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачено законом (абз. 2 ст. 19 Розділу IV Закону № 1105).

Лікарняний: від видачі до оплати

Порядок надання і умови праці надомників регулює Положення про умови праці надомників, затверджене постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 29.09.1981 № 275/17-99 (далі — Положення № 275). Пункт 17 Положення № 275 передбачає соціальне страхування надомника згідно з законодавством.

Робоче місце надомника у пункті 1.1 Методичних рекомендацій щодо визначення робочих місць, схвалених протоколом Мінпраці від 21.06.1995 № 4 класифіковано як робоче місце, що співпадає територіально з місцем мешкання працівника.

АЛГОРИТМ прийняння особ з інвалідністю на надомну роботу

Порядок і умови видачі, продовження та обліку документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, контролю за правильністю їх видачі визначені Інструкцією про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженою наказом МОЗ від 13.11.2001 № 455 (далі — Інструкція № 455).

Листок непрацездатності видають громадянам України, іноземцям, особам без громадянства, які проживають в Україні і працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, у тому числі в іноземних дипломатичних представництвах та консульських установах (п. 1.3.1 Інструкції № 455).

Листок непрацездатності не видають особам, які перебувають під арештом та проходять судово-медичну експертизу (п. 2.20 Інструкції № 455).

Також листок непрацездатності для догляду за хворим членом сім’ї, хворою дитиною, дитиною віком до трьох років та дитиною-інвалідом до 18 років у разі хвороби матері або іншої особи, яка доглядає за дитиною, не видають у випадку догляду:

  • за хронічним хворим у період ремісії;
  • хворою дитиною в період щорічної основної та додаткової відпусток, відпустки без збереження заробітної плати, частково оплачуваної відпустки для догляду за дитиною до 3 років;
  • за здоровою дитиною на період карантину;
  • за хворим старшим 14 років при стаціонарному лікуванні (п. 3.15 Інструкції № 455).

Інструкція № 455 не містить заборони видавати лікарняні працівникам – надомникам. Надомник, який захворів, не може належним чином виконувати свої трудові обов’язки, незважаючи на те, що його робоче місце знаходиться поруч. Таким чином, якщо під час тимчасової непрацездатності працівник не перебуває під арештом, не проходить судово-медичну експертизу, або не доглядає за хворим родичем (дитиною) у випадках, коли лікарняний не видають, то він має право наполягати на оформленні листка непрацездатності.

Чи реєструвати на підприємстві листки непрацездатності?

Лікарняний надомнику: чи відкривати
Ірина Житковаголовний редактор Експертус Кадри
Законодавство не зобов’язує роботодавця реєструвати листки непрацездатності. Керуйтеся загальними нормами діловодства.

Актуально про відпустки

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення під час лікарняного

Листок непрацездатності під час вирішення складних трудових відносин подекуди вважають захисним амулетом. Мовляв, «лікарняний» — це гарантія того, що роботодавець не звільнить працівника ні за яких обставин. Але дійсно чи можливо прийняти наказ про звільнення під час лікарняного? Які особливості звільнення державного службовця під час лікарняного та звільнення під час лікарняного по вагітності та пологах потрібно знати кадровику? Усе про звільнення під час лікарняного — у статті.
45505

Калькулятор календарних днів у періоді

Калькулятор календарних днів у періоді — зручна та потрібна функція для працівників кадрової служби та бухгалтерів. Калькулятор робочих днів, калькулятор днів з дати, калькулятор робочих днів між датами, калькулятор днів дати за днем та калькулятор місяців між датами — онлайн-помічник.
5835

Як обчислити страховий стаж для лікарняного

Щоб обчислити суму допомоги з тимчасової непрацездатності необхідно здійснити розрахунок страхового стажу для оплати лікарняних. Що входить в страховий стаж для лікарняного? Як визначити страховий стаж для оплати лікарняного? Як впливає страховий стаж на лікарняний? Відповіді на ці питання та все, що вам потрібно знати про страховий стаж для лікарняного — у статті.
145110

Максимальний термін перебування на лікарняному при різних захворюваннях

Лікарняний лист — офіційний документ, що видається людині при встановленні її непрацездатності та є підставою для звільнення від основної роботи. Максимальний термін перебування на лікарняному в Україні різниться залежно від захворювання, його тяжкості, ускладнень. Усе про орієнтовні терміни тимчасової непрацездатності та граничний термін перебування на лікарняному — у статті.
168279

Відпустка для догляду за дитиною до 6 років, важкохворою або дитиною з інвалідністю: стаж та допомога

За потреби по закінченню відпустки для догляду за дитиною до 3 років працівники вправі оформити відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до 6 років, важкохворою або дитиною з інвалідністю. У статті ви знайдете зразок заяви та наказу на таку відпустку, а також дізнаєтеся чи зараховується цей період відпустки до стажу для надання щорічних відпусток та лікарняного, а також про те, як така відпустка впливає на розмір допомоги з тимчасової непрацездатності після повернення на роботу.
30397