Мінекономіки розробило примірну форму трудового договору з нефіксованим робочим часом

Що врахувати роботодавцям і кадровикам?

СПО об’єднань профспілок України розмістило на своєму сайті проєкт наказу Мінекономіки «Про затвердження примірної форми трудового договору з нефіксованим робочим часом».

Нагадаємо, що трудові договори з нефіксованим робочим можна укладати з 10 серпня 2022 року. Це дата, коли набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання трудових відносин з нефіксованим робочим часом» від 18.07.2022 № 2421-ІХ (далі — Закон № 2421). Закон № 2421 увів до КЗпП новий вид трудового договору — трудовий договір з нефіксованим робочим часом (ст. 21-1 КЗпП).

Примірну форму трудового договору з нефіксованим робочим часом має затвердити Мінекономіки (ч. 6 ст. 21-1 КЗпП). Щоби привести підзаконні нормативно-правові акти Мінекономіки у відповідність із КЗпП, міністерство й розробило примірну форму такого трудового договору.

Роботодавець зобов’язаний укласти письмовий трудовий договір з нефіксованим робочим часом (п. 6-2 ч. 1 ст. 24 КЗпП). Допоки триває воєнний стан, письмова форма трудового договору не є обов’язковою (ч. 1 ст. 2 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX). Але, щоб уникнути трудових спорів, Мінекономіки радить вже зараз визначати умови трудового договору із нефіксованим робочим у письмовій формі. Відтак, крім відомостей про роботодавця і працівника, Мінекономіки пропонує включити у трудовий договір:

1. Загальні положення, де зазначати, що договір укладено на підставі статті 21-1 КЗпП та викладати її тези. Вказувати на яку роботу або посаду приймаєте працівника, строк випробування та адресу робочого місця.

2. Предмет договору, де вказувати залежно від виду роботи, професії або посади: характеристику або опис роботи, вимоги до її виконання, набір трудових функцій та наявність компетентностей працівника, необхідних для їх виконання. В описі трудової функції працівника необхідно ураховувати профстандарти та кваліфікаційні характеристики.

Професійні стандарти в кадровій роботі

3. Строк дії договору, де обирати один із варіантів:

  • безстроковий трудовий договір, що укладають на невизначений строк;
  • трудовий договір, що укладають на визначений строк, установлений за згодою сторін та указують строк його дії;
  • трудовий договір, що укладають на час виконання певної роботи та указують строк, у який необхідно виконати роботу.

4. Тривалість робочого часу і часу відпочинку. У цьому розділі визначають:

  • інтервали, під час яких роботодавець може вимагати від працівника працювати — базові години та дні;
  • способи, у які роботодавець повідомлятиме працівника про початок виконання роботи, а працівник — про готовність приступити до роботи або відмовитись її виконувати;
  • тривалість щорічної відпустки, інші види відпусток, передбачені колективним договором, угодою та цим договором.

5. Умови оплати праці: зазначають, що заробітну плату виплачують працівникові за фактично відпрацьований час та вказують розмір винагороди, структуру й складові заробітної плати, строки й порядок її виплати.

6. Комунікація між сторонами: указують засоби електронних комунікаційних мереж та інші альтернативні способи ознайомлення працівника з інформацією про його права та обов’язки.

7. Права та обов’язки сторін договору. У цьому розділі указують права та обов’язки сторін, виконання яких не суперечить трудовому законодавству, колективному договору та укладеному договору з нефіксованим робочим часом.

8. Персональні дані та конфіденційність.

9. Відповідальність сторін.

10. Порядок припинення договору, де зазначають, що дія цього договору припиняється з підстав та в порядку, передбачених законодавством про працю, та з підстав, додатково установлених у договорі.

11. Прикінцеві положення — указують, у паперовій або електронній формі уклали договір. Зазначають, коли договір набирає чинності та дату початку роботи працівника, указують інформацію про ознайомлення працівника з колективним договором, ПВТР та іншими нормативними актами роботодавця.

12. Реквізити та підписи сторін.

Консультація керівника групи експертів з кадрових питань Цифрового видавництва Експертус Ольги Догадіної допоможе оформити трудовий договір з нефіксованим робочим часом, обліковувати та оплачувати таку роботу.

За матеріалами ФПСУ

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Призупинення трудового договору в умовах воєнного стану

Призупинення трудових відносин — досить актуальна процедура під час воєнного стану. Що таке призупинення трудового договору? Як законно та ефективно здійснити призупинення трудового договору в умовах воєнного стану та повернути працівників на роботу? Як слід оформляти кадрові документи у такому разі та що необхідно знати про наслідки призупинення трудового договору? Покроковий алгоритм дій кадровика з підказками чекає на вас у статті.
88959

Ключове про трудовий договір зі зразком

Конституція України кожному громадянину гарантує право на працю. Реалізація цього права починається з укладання трудового договору. Що таке трудовий договір та його види? Який вид та форму договору обрати? З якого моменту трудовий договір вважається укладеним? У чому полягає відмінність трудового договору від цивільно-правових договорів? Як виглядає приклад трудового договору? Які можливості діють в період воєнного стану? Ми підготували для вас роз’яснення та зразок трудового договору.
260552

Як припинити дію колдоговору

Колективний договір — це угода між роботодавцем (або об’єднанням роботодавців) та представницьким органом працівників, яка встановлює взаємні права, обов’язки і відповідальність сторін щодо регулювання виробничих (робочих) відносин. Усе про припинення дії колективного договору — у статті.
4759

Зміна істотних умов трудового договору

Зміна умов трудового договору — це процедура, яка передбачає внесення змін до існуючих умов праці, визначених у трудовому договорі. Це може стосуватися зміни заробітної плати, графіку роботи, посадових обов’язків та інших умов. Більш детально про зміну умов трудового договору та про те, чи можна змінювати істотні умови трудового договору – у статті.
8614

Стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин — не правомірно

З назви статті вже зрозуміло, що проведення стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин є порушенням чинного законодавства. Але проходження стажування законодавчо передбачено для певних категорій осіб, зокрема, студентів, безробітних, державних службовців тощо.
75621

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді