Додаткова відпустка одинокій матері під час воєнного стану

Чи може роботодавець відмовити в наданні відпустки одинокій матері на підставі того, що вона вже використала 24 календарних дні щорічної відпустки, а на час дії воєнного стану кількість днів відпустки обмежена?

odunoka_matu_26.10.jpg

Державні гарантії права на відпустки працівників, умови, тривалість і порядок їх надання працівникам встановлює Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки). Утім, на час воєнного стану діє Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-ІХ (далі — Закон № 2136), що набрав чинності 24 березня 2022 року.

УВАГА! Під час воєнного стану для працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні пріоритетно застосовуйте норми Закону № 2136. Не застосовуйте в цей час норми законодавства про працю, що суперечать положенням Закону № 2136.

Стаття 12 Закону № 2136 у період дії воєнного стану обмежує надання працівнику щорічної основної відпустки за рішенням роботодавця до 24 календарних днів за поточний робочий рік. Утім, це обмеження стосується лише основних щорічних відпусток. 

Тобто згадана норма не обмежує права працівника на одержання щорічних додаткових та інших передбачених законодавством відпусток.

Додаткові відпустки працівникам, які мають дітей, належать до соціальних та надаються понад щорічні відпустки (Закон про відпуски).

Роботодавець у період дії воєнного стану може відмовити в наданні будь-якого виду відпусток, крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, працівнику, який залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури.

Додаткову оплачувану відпустку на дітей надають щорічно тривалістю 10 календарних днів (ст. 19 Закону про відпустки). У період дії воєнного стану не застосовують норми статті 78-1 згідно із Законом № 2136 з урахуванням змін, внесених Законом України від 01.07.2022 № 2352-IX, щодо неврахування святкових і неробочих днів під час визначення тривалості щорічних відпусток.

Узагальнимо: під час воєнного стану працівники мають право скористатися додатковою відпусткою на дітей, якщо на них не поширюються згадані вище обмеження, введені на час воєнного стану в Україні.

За матеріалами Східного міжрегіонального управління 
Державної служби України з питань праці

додаток

Головні зміни у трудовому законодавстві за І півріччя 2025 року

Статті за темою

Усі статті за темою

Щорічна відпустка наперед: брати чи ні?

Працівник вийшов з щорічної відпустки, після чого прийняв рішення звільнитися. Однак він не відпрацював робочий рік, за який йому було надано відпустку. Очевидно, що кожному роботодавцю захочеться повернути гроші за ті дні відпустки, які не є відпрацьованими. Зробити це можливо, але за певних умов.
18672

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
538221

Покладення обов’язків на час відпустки: оформлюємо заміну правильно

На час відпустки основного працівника передбачена можливість виконання його обов’язків іншим працівником. Як правильно оформити покладання обов’язків на час відпустки, зокрема, коли директор йде у відпустку, читайте у статті
99383

Відпустка при народженні дитини: зразок наказу

Працівник просить відпустку при народженні дитини? Надавайте, якщо має на неї право. Скористатися правом на відпустку працівник може упродовж трьох місяців із дня народження дитини. Працівник має використати відпустку не пізніше 104-го дня з дня народження дитини
17913

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді