Коли правомірно звільнити працівника, відсутнього на роботі понад чотири місяці, — Мінекономіки

Не поспішайте негайно звільняти працівника, з яким відсутній зв’язок

13_05.jpg

Роботодавці отримали можливість припинити трудовий договір із працівником через його відсутність на роботі та інформації про причини такої відсутності понад чотири місяці поспіль. Нову підставу звільнення (п. 8-3 ст. 36 КЗпП) увів до КЗпП Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 № 2352-IX (далі — Закон № 2352), який набув чинності 19 липня 2022 року.

✍️ Зразки документів для кадровика

Для того щоб звільнити працівника через тривалу відсутність, необхідно дотримати одночасно дві обов’язкові умови:

  • працівник відсутній на роботі понад чотири місяці поспіль;
  • упродовж цих чотирьох місяців у роботодавця немає інформації про причини відсутності. При цьому не має значення, з поважної чи неповажної причини відсутній працівник.

Мінекономіки у листі від 21.08.2022 № 4712-06/60662-07 зазначає, що у випадку, коли працівник відсутній декілька разів та має кілька подібних періодів, які в сумі дорівнюють або перевищують чотири місяці, звільнити його за цією підставою роботодавець не може.

Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи (ч. 1 ст.  58 Конституції України).

Дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності. Тобто до події, факту застосовують той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Таке тлумачення частини 1 статті 58 Конституції України надав Конституційний суд України (абз. 2 п. 2 Рішення від 09.02.99 № 1-рп/99 у справі про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів).

Отже, відлік часу фактичної відсутності працівника на робочому місці та інформації про причини такої відсутності понад чотири місяці поспіль необхідно починати від 19.07.2022, — дати, коли набув чинності Закон № 2352. Уперше звільнити працівника за цією підставою зможете не раніше 20 листопада 2022 року. До цього часу керуйтеся консультацією експертів із кадрових питань Цифрового видавництва Експертус «Що робити, коли працівник не виходить на зв’язок».  

Консультація «Як звільнити працівника, відсутнього на роботі понад чотири місяці з невідомих причин» допоможе:

  • визначити дату, після якої зможете звільнити працівника;
  • оформити доповідну, акти та наказ про звільнення;
  • внести записи до трудової книжки та особової картки працівника;
  • дотримати правил розрахунку при звільненні.

Олена Петровська,
експерт із кадрових питань

 

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення з роботи без відпрацювання

Працівник, який бажає звільнитись за власним бажанням за відсутності поважної причини, зобов’язаний за два тижні повідомити роботодавця про своє звільнення. Якщо ж працівник в заяві вказав причину, через яку потрібно раніше звільнитися, тоді термін відпрацювання не застосовується. Про це та про інші випадки, коли можна звільнитись без відпрацювання, читайте в статті.
125299

Порядок звільнення працівника з роботи

Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.
59498

Ліквідація підприємства: звільнення працівників

Які дії кадрової служби у разі ліквідації підприємства? Яким чином звільняти працівників, щодо яких встановлено заборону на звільнення або які відсутні з нез’ясованих причин (приміром, виїхали за кордон)? Як визначати дату звільнення, якщо процес ліквідації може розтягнутися на рік або навіть більше?
34187

Як запровадити зміни істотних умов праці на підприємстві

Працівник зобов’язаний виконувати роботу, визначену трудовим договором. Власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконувати роботу, не обумовлену трудовим договором. Що робити, коли виникла необхідність змін в організації як самого виробництва, так і істотних умов праці за трудовими договорами. Роз’яснюємо порядок дій та документування.
113329

Звільнення працівника з ініціативи власника

Розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця — це припинення трудових відносин між працівником та роботодавцем за рішенням останнього. Про підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника та порядок розірвання трудового договору за таких підстав — у статті.
14234

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді