Як скоротити чисельність чи штат працівників під час воєнного стану — роз’яснення Держпраці

Під час воєнного стану роботодавець має скоротити чисельність чи штат працівників у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці. Про що він має пам’ятати

Think_19_04.jpg

До працівників, які вивільняються у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці, що пов’язані з виконанням заходів під час мобілізації, на особливий період, не застосовують вимоги частин першої—третьої статті 49-2 КЗпП (ч. 4 ст. 49-2 КЗпП). 

Як скоротити чисельність і штат: покрокова інструкція

Персонально попереджайте працівників про наступне вивільнення не пізніше ніж за два місяці (ч. 1—3 ст. 49-2 КЗпП). Водночас власник чи уповноважений ним орган має запропонувати працівнику іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації (далі — підприємство), окрім передбачених у КЗпП випадків. 

Якщо працівників вивільняєте у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці, враховуйте переважне право на залишення на роботі, що визначене законодавством. 

Положення частини четвертої статті 49-2 КЗпП поширюються лише на працівників, зміна організації виробництва і праці яких безпосередньо пов’язана з виконанням заходів під час мобілізації, на особливий період.

Мобілізація — це комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту — на організацію і штати воєнного часу (ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).

Для працівників підприємств, де зміни в організації виробництва і праці не пов’язані із виконанням мобілізаційних завдань, які продовжують працювати під час воєнного стану і не залучені до мобілізаційних заходів, у повному обсязі не застосовуються в повному обсязі вимоги частин першої—третьої статті 49-2 КЗпП.

Узагальнимо: якщо під час воєнного стану вивільнення працівників здійснюють у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці, не пов’язаними із виконанням мобілізаційних завдань, то застосовують порядок, визначений у главі ІІІ-А КЗпП, окрім вимог статті 43 КЗпП щодо попередньої згоди виборного органу первинної профспілкової організації на звільнення працівника.

За матеріалами Східного міжрегіонального управління
Державної служби України з питань праці

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразок наказу про звільнення в зв’язку з переїздом

Однієї із поважних причин звільнення за власним бажанням є переїзд на нове місце проживання. У зв’язку з цим працівник вправі вимагати розірвання трудових відносин у строк, про який він просить. Тобто попереджати про своє звільнення за два тижні у такому випадку не потрібно.
16521

Обхідний лист при звільненні працівника: зразок

На підприємствах є поширеною практика, коли при звільненні працівнику видають обхідний лист, в якому зазначені структурні підрозділи, керівники яких мають засвідчити відсутність заборгованості працівника перед ними. Що це за документ? Яка його форма? Які наслідки можуть бути за відмову отримати обхідний лист при звільненні?
51048

Звільнення з роботи під час відпустки

Працівник вирішив звільнитися під час відпуски. Як оформити припинення з ним трудових відносин і чи доречно відкладати звільнення після відпустки? Чи можливе звільнення під час відпустки без збереження заробітної плати за власним бажанням? Коли подавати заяву на звільнення під час відпустки? Відповіді на усі питання щодо звільнення працівника під час відпустки — у статті.
65600

Звільнення працівника за невідповідність займаній посаді

Можливість звільнити працівника за невідповідність займаній посаді передбачає пункт 2 статті 40 КЗпП. Тут йдеться виключно про виявлену невідповідність кваліфікації працівника займаній посаді або виконуваній роботі.
17732

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді