Як скоротити чисельність чи штат працівників під час воєнного стану — роз’яснення Держпраці

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Під час воєнного стану роботодавець має скоротити чисельність чи штат працівників у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці. Про що він має пам’ятати

Think_19_04.jpg

До працівників, які вивільняються у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці, що пов’язані з виконанням заходів під час мобілізації, на особливий період, не застосовують вимоги частин першої—третьої статті 49-2 КЗпП (ч. 4 ст. 49-2 КЗпП). 

Як скоротити чисельність і штат: покрокова інструкція

Персонально попереджайте працівників про наступне вивільнення не пізніше ніж за два місяці (ч. 1—3 ст. 49-2 КЗпП). Водночас власник чи уповноважений ним орган має запропонувати працівнику іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації (далі — підприємство), окрім передбачених у КЗпП випадків. 

Якщо працівників вивільняєте у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці, враховуйте переважне право на залишення на роботі, що визначене законодавством. 

Положення частини четвертої статті 49-2 КЗпП поширюються лише на працівників, зміна організації виробництва і праці яких безпосередньо пов’язана з виконанням заходів під час мобілізації, на особливий період.

Мобілізація — це комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту — на організацію і штати воєнного часу (ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).

Для працівників підприємств, де зміни в організації виробництва і праці не пов’язані із виконанням мобілізаційних завдань, які продовжують працювати під час воєнного стану і не залучені до мобілізаційних заходів, у повному обсязі не застосовуються в повному обсязі вимоги частин першої—третьої статті 49-2 КЗпП.

Узагальнимо: якщо під час воєнного стану вивільнення працівників здійснюють у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці, не пов’язаними із виконанням мобілізаційних завдань, то застосовують порядок, визначений у главі ІІІ-А КЗпП, окрім вимог статті 43 КЗпП щодо попередньої згоди виборного органу первинної профспілкової організації на звільнення працівника.

За матеріалами Східного міжрегіонального управління
Державної служби України з питань праці

Військовозобов’язані в кадрах: приймаємо, увільняємо, звільняємо правильно

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення за власним бажанням: стаття, оформлення, відпрацювання

Звільнення працівника за власним бажанням — процедура, через яку виникає не менше судових спорів, ніж через інші підстави для звільнення. Крім того, звільнення за власним бажанням викликає додаткові запитання через воєнний стан в Україні. Порядок такого звільнення та його особливості під час війни, роз’яснюємо у статті
671325

Покроковий алгоритм скорочення працівника

Скорочення працівників або штату — процедура, яка часто призводить до судових позовів. Найбільш проблемні питання: які підстави для скорочення штату працівників, хто підлягає скороченню в першу чергу, які етапи включає в себе процедура скорочення працівників, кого не можна звільнити по скороченню. Як оформити скорочення чисельності або штату працівників, щоб вберегтися від помилок та судової тяганини, роз’яснюємо у статті
173495

Наказ про звільнення

Трудові відносини, які виникли на підставі безстрокового чи строкового трудового договору або контракту, можуть бути припинені як з ініціативи працівника, так і з ініціативи власника або уповноваженого ним органу. Незалежно від того, хто ініціює звільнення, кадровик готує наказ про звільнення працівника. Зразки документів ми підготували для вас у статті.
306152

Зразки заяв про звільнення з роботи

Законодавство про працю надає право працівникам розривати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника за два тижні. Але на час дії воєнного стану є поважна причина для звільнення без попередження. Детальніше читайте у статті.
677023

Порядок звільнення працівника з роботи

Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.
68699

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді