Коли правомірно звільнити працівника, відсутнього на роботі понад чотири місяці, — Мінекономіки

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Не поспішайте негайно звільняти працівника, з яким відсутній зв’язок

13_05.jpg

Роботодавці отримали можливість припинити трудовий договір із працівником через його відсутність на роботі та інформації про причини такої відсутності понад чотири місяці поспіль. Нову підставу звільнення (п. 8-3 ст. 36 КЗпП) увів до КЗпП Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 № 2352-IX (далі — Закон № 2352), який набув чинності 19 липня 2022 року.

✍️ Зразки документів для кадровика

Для того щоб звільнити працівника через тривалу відсутність, необхідно дотримати одночасно дві обов’язкові умови:

  • працівник відсутній на роботі понад чотири місяці поспіль;
  • упродовж цих чотирьох місяців у роботодавця немає інформації про причини відсутності. При цьому не має значення, з поважної чи неповажної причини відсутній працівник.

Мінекономіки у листі від 21.08.2022 № 4712-06/60662-07 зазначає, що у випадку, коли працівник відсутній декілька разів та має кілька подібних періодів, які в сумі дорівнюють або перевищують чотири місяці, звільнити його за цією підставою роботодавець не може.

Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи (ч. 1 ст.  58 Конституції України).

Дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності. Тобто до події, факту застосовують той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Таке тлумачення частини 1 статті 58 Конституції України надав Конституційний суд України (абз. 2 п. 2 Рішення від 09.02.99 № 1-рп/99 у справі про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів).

Отже, відлік часу фактичної відсутності працівника на робочому місці та інформації про причини такої відсутності понад чотири місяці поспіль необхідно починати від 19.07.2022, — дати, коли набув чинності Закон № 2352. Уперше звільнити працівника за цією підставою зможете не раніше 20 листопада 2022 року. До цього часу керуйтеся консультацією експертів із кадрових питань Цифрового видавництва Експертус «Що робити, коли працівник не виходить на зв’язок».  

Консультація «Як звільнити працівника, відсутнього на роботі понад чотири місяці з невідомих причин» допоможе:

  • визначити дату, після якої зможете звільнити працівника;
  • оформити доповідну, акти та наказ про звільнення;
  • внести записи до трудової книжки та особової картки працівника;
  • дотримати правил розрахунку при звільненні.

Олена Петровська,
експерт із кадрових питань

 

Військовозобов’язані в кадрах: приймаємо, увільняємо, звільняємо правильно

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення за власним бажанням: стаття, оформлення, відпрацювання

Звільнення працівника за власним бажанням — процедура, через яку виникає не менше судових спорів, ніж через інші підстави для звільнення. Крім того, звільнення за власним бажанням викликає додаткові запитання через воєнний стан в Україні. Порядок такого звільнення та його особливості під час війни, роз’яснюємо у статті
671335

Покроковий алгоритм скорочення працівника

Скорочення працівників або штату — процедура, яка часто призводить до судових позовів. Найбільш проблемні питання: які підстави для скорочення штату працівників, хто підлягає скороченню в першу чергу, які етапи включає в себе процедура скорочення працівників, кого не можна звільнити по скороченню. Як оформити скорочення чисельності або штату працівників, щоб вберегтися від помилок та судової тяганини, роз’яснюємо у статті
173498

Наказ про звільнення

Трудові відносини, які виникли на підставі безстрокового чи строкового трудового договору або контракту, можуть бути припинені як з ініціативи працівника, так і з ініціативи власника або уповноваженого ним органу. Незалежно від того, хто ініціює звільнення, кадровик готує наказ про звільнення працівника. Зразки документів ми підготували для вас у статті.
306162

Зразки заяв про звільнення з роботи

Законодавство про працю надає право працівникам розривати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника за два тижні. Але на час дії воєнного стану є поважна причина для звільнення без попередження. Детальніше читайте у статті.
677035

Порядок звільнення працівника з роботи

Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.
68714

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді