Відпустка для батька при народженні дитини: дозволити чи відмовити?

Пояснюємо, в яких ситуаціях роботодавець може не відпустити працівника

image73

Підтвердні документи для відпустки при народженні

Надання одноразової оплачуваної відпустки при народженні дитини регламентує ч. 1 ст. 77-3 КЗпП України. Така відпустка триває до 14 календарних днів (при цьому не враховуються святкові та неробочі дні). Такий вид відпочинку надають деяким категоріям працівників. Це може бути лише одна особа з переліку:

  • чоловік, дружина якого народила дитину;
  • батько дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини (в такому разі потрібно, щоб партнери проживали разом та були пов’язані спільним побутом, а також мали взаємні права та обов’язки);
  • бабуся або дідусь (або інший повнолітній родич дитини), які фактично здійснюють догляд за дитиною, мати чи батько якої є одинокою матір’ю (одиноким батьком).

Відпустку при народженні дитини не можна ділити на частини або ж отримати за неї грошову компенсацію. Таку відпустку надають за письмовою заявою працівника (має пройти не більш ніж три місяці з дня народження дитини, а сама відпустка має бути використана працівником не пізніше 104-го дня з дня народження).

Якщо в цей період — впродовж трьох місяців після народження дитини — особа змінила місце роботи, вона може використати відпустку на новому підприємстві. Проте для цього буде потрібно надати довідку про невикористання такого виду відпочинку на попередньому місці роботи.

Але, якщо йдеться про працівників критичної інфраструктури, вони можуть втратити шанс скористатися такою відпусткою. Так, у період дії воєнного стану роботодавець у галузі критичної інфраструктури може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток, крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. А можливість піти у відпустку при народженні дитини зникає через 104 дні після народження.

За матеріалами Північно-Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Перенесення відпустки: коли можливо

Щорічні відпустки надають за графіками. Проте за певних обставин допустимо змінити термін надання відпустки. Чи можна з ініціативи роботодавця перенести щорічну відпустку працівника на інший період? Як надати чорнобильську відпустку за минулі роки? Чи можливе перенесення щорічної відпустки за ініціативою працівника? Які особливості перенесення святкового дня під час відпустки? Відповіді на питання та все про порядок перенесення відпустки — у статті.
37545

Відпустка у зв’язку з навчанням: тривалість та порядок надання

Працівник, який навчається заочно, приніс довідку-виклик на сесію. Який порядок надання відпустки у зв’язку з навчанням та чи є обмеження в наданні навчальних відпусток під час воєнного стану? Детально про навчальні відпустки і їх тривалість — у статті зі зразками заяви, наказу та довідки-виклику
57935

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді