Пояснення надали юрист із трудового права, сертифікований експерт із військового обліку Юлія Видиборець та начальник групи організації бронювання військовозобов'язаних мобілізаційного управління Головного управління персоналу Генштабу ЗСУ Андрій Бобков.
Підвищення кваліфікації відповідальних за ведення військового обліку стало обов’язковим і має відбуватися не рідше одного разу на п’ять років. Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487 (далі — Порядок), встановив вимоги до способу підвищення кваліфікації. Навчання має відбуватися в закладі освіти (які вимоги висуваються до таких закладів, розповіли наші експерти).
У 2023 році заклади освіти тільки почали погоджувати свої навчальні програми з Генштабом ЗСУ. Перші випускники отримають документи про підвищення кваліфікації вже влітку.
Проте зауваження ТЦК про відсутність підвищення кваліфікації правомірне, якщо воно стосувалося змісту наказу про стан військового обліку. Накази (розпорядження) про стан військового обліку за минулий рік та завдання на наступний рік (абз. 4 п. 72 Порядку) — зокрема, і стосовно підвищення кваліфікації — видають щороку до 1 лютого.
Водночас остаточно потребу в підвищенні кваліфікації визначають до 1 жовтня, щоб спланувати витрати на навчання.