Як можна відправити працівника у відпустку без збереження зарплати?
Як надати відпустку під час простою
Законодавство передбачає два варіанти для надання працівнику відпустки без збереження зарплати:
- за бажанням працівника (в обов’язковому порядку);
- за згодою сторін.
Відповідно, роботодавець не може бути ініціатором такої відпустки. А сам працівник не зобов'язаний йти у таку відпустку. Це — не обов'язок, а право кожної особи.
Водночас під час воєнного стану роботодавець може вплинути на тривалість щорічної основної відпустки — її можна обмежити тривалістю 24 календарні дні за поточний робочий рік.
Так, якщо тривалість відпустки більша за цей період, надання невикористаних днів буде перенесене на період після припинення або скасування воєнного стану.

Скачайте зразки:
Крім того, під час воєнного стану роботодавець може відмовитися надавати невикористані дні щорічної відпустки. Також працівникові можуть відмовити у наданні щорічної відпустки поза строками, визначеними графіком відпусток.
Тобто використання днів, що залишилися з попередніх відпусток, можливе за погодженням сторін.
За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці
З початком відпускної кампанії як у кадровиків та бухгалтерії, так і у працівників виникає немало запитань щодо відпусток, зокрема, про особливості їх надання під час воєнного стану. Відповідні на запитання знайдете в спеціальній підбірці про відпустки
Працівник працює більше півроку за строковим трудовим договором на час відпустки основного працівника для догляду за дитиною до трьох років. Чи має він право на щорічну відпустку повної тривалості?
За бажанням працівника частину щорічної відпустки можна замінити грошовою компенсацією. Скачайте зразки заяви та наказу про виплату грошової компенсації за частину щорічної відпустки за ДСТУ 4163:2020
Одинокою матір’ю вважають жінку, яка не перебуває у шлюбі та у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено у встановленому порядку за вказівкою матері; вдову; іншу жінку, яка виховує й утримує дитину сама.
Працівники з інвалідністю належать до соціально незахищених верств населення. Вони потребують більше часу на відпочинок та лікування. Тому інваліди І-ІІІ груп мають пільги щодо тривалості та порядку надання відпустки інваліду. У цій статті — про відпустки інвалідам у воєнний час, про щорічні основні та додаткові відпустки працівникам з інвалідністю.