Заповнення трудової книжки ФОП-роботодавцем

Автор
керівник експертної групи «Експертус Кадри» Цифрового видавництва Експертус, Київ
Коли фізична особа — підприємець починає використовувати найману працю, він автоматично стає роботодавцем. Саме з цього моменту виникає безліч запитань. Чи має ФОП заповнювати трудові книжки працівників у 2025 році? Що робити, якщо підприємець не має печатки? Чи оформлює ФОП трудову книжку особі, яка працевлаштовується вперше?

Законодавство про працю регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності (далі — підприємство), а також осіб, які працюють за трудовими договорами з фізичними особами — підприємцями (ФОП) (ч. 1 ст. 3 КЗпП).

Дублікат трудової книжки

Тож на запитання «заповнює чи не заповнює ФОП трудові книжки найманих працівників», відповідь однозначна — заповнює.

На вимогу працівника, який вперше приймається на роботу, трудова книжка оформляється роботодавцем в обов’язковому порядку не пізніше п’яти днів після прийняття на роботу.

Роботодавець на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі (ст. 48 КЗпП). При цьому не має значення роботодавцем є фізична чи юридична особа.

Відповідно працівникам, які стають на роботу вперше та бажають оформити паперову трудову книжку, трудову книжку фізична особа підприємець має оформити не пізніше п’яти днів після прийняття на роботу.

Сумніви у фахівців кадрової справи та у ФОП щодо можливості виписування ними трудової книжки найчастіше пов’язані з тим, що Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників, затверджена наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту від 29.07.1993 № 58 (далі — Інструкція № 58):

  • наділяє відповідними правами та обов’язками лише представників юридичних осіб;
  • вимагає засвідчити печаткою підприємства відомості і підпис особи, відповідальної за видавачу трудових книжок.

Заповнення трудової книжки ФОП-роботодавцем

СКАЧАТИ

Чи заповнює ФОП трудові книжки, якщо не має печатки?

Суб’єкт господарювання, зокрема ФОП, має право, але не зобов’язаний, використовувати у своїй діяльності печатки.

Якщо відсутність печатки у юридичної особи не суперечить обов’язку оформлювати трудову книжку працівника, то такий підхід потрібно застосовувати і щодо ФОПа.

Мінсоцполітики у листі від 03.12.2015 № 492/06/186-15 підтвердило, що ФОП-роботодавець повинен оформлювати трудову книжку працівнику, який працевлаштовується вперше. Інструкцією № 58 маємо керуватися лише в частині, що не суперечить нормативним актам вищої юридичної сили, зокрема, ст. 48 КЗпП, яка зобов’язує роботодавця оформити трудову книжку працівнику, що працевлаштовується вперше, за його бажанням.

Тож фізична особа — підприємець і трудова книжка правомірно співіснують у межах чинного законодавства. Навіть, коли ФОП шукає зразок заповнення трудової книжки при прийнятті на роботу, він може скористатися зразком такого заповнення юридичної особи.

Як провести скорочення чисельності та штату

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді