Відтепер «особа з інвалідністю» замість — «інвалід». Будьте уважні!

Автор
керівник експертної групи Експертус Кадри
Автор
експерт із кадрових питань
Із 20 січня 2018 року набрав чинності закон, яким унесено зміни до деяких законодавчих актів щодо соціального захисту осіб з інвалідністю. Як наслідок, термін «інвалід» відтепер не використовуємо у вжитку. Замість нього — «особа з інвалідністю».
Чекліст кадровика Скачати документи відділу кадрів

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо соціального захисту осіб з інвалідністю)» від 19.12.2017 № 2249-VIII (далі — Закон № 2249) набрав чинності 20.01.2018. Як зауважив Президент України під час підписання Закону № 2249: «Акцентувати треба на людині, а не на її інвалідності».

Закон № 2249 узгоджує норми законодавства з офіційним перекладом Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю, ратифікованої 2015 року. Мета змін — дотримати європейських стандартів соціального захисту людей з особливими потребами.

Законодавець змінив терміни:

Було

Є

Інвалід

Особа з інвалідністю

Особа з обмеженими фізичними можливостями

Інвалід війни

Особа з інвалідністю внаслідок війни

Дитина-інвалід

Дитина з інвалідністю

Інвалід з дитинства

Особа з інвалідністю з дитинства

Відтепер особа з інвалідністю замість — інваліда. Будьте уважні!

СКАЧАТИ
порівняльну таблицю

Змін зазнали законодавчі акти, з-поміж яких Кодекс законів про працю, Сімейний кодекс, Закони «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 № 875-XII, «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки), «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII, «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 10.02.1995 № 51/95-ВР, «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV, «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 № 2493-III.

Поради кадровикам

1. Використовуйте нові терміни у наказах і локальних актах. За потреби внесіть зміни до Правил внутрішнього трудового розпорядку і колективного договору.

2. Зазначайте в наказі про відпустку, яку надаєте на підставі статті 19 Закону про відпустки нову назву — «Додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи».

3. Застосовуйте нові терміни в наказах з кадрових питань.

Приклад

НАДАТИ:

1. МАРЧЕНКУ Ігорю Васильовичу… щорічну основну відпустку як особі з інвалідністю ІІ групи на 30 календарних днів…

2. ІВАНЕНКО Марині Петрівні… додаткову відпустку працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, як матері дитини з інвалідністю за 2018 рік на 10 календарних днів…

3. СИМОНЕНКУ Віктору Олексійовичу… додаткову відпустку окремим категоріям ветеранів війни як особі з інвалідністю внаслідок війни за 2018 рік на 14 календарних днів…

Приклад

НАДАТИ:

ПЕТРЕНКУ Віктору Степановичу… відпустку без збереження заробітної плати на 60 календарних днів як особі з інвалідністю ІІ групи...

Ольга Догадіна керівник експертної групи «Експертус Кадри»
Визначте, кому доцільно доручити табельний облік, адаптуйте форму табеля під потреби підприємства, заповніть табель без помилок, навіть якщо працівники працюють за режимом, відмінним від звичайного, та правильно оберіть позначки для неявок

Порада працівникам з інвалідністю

Не обмінюйте документи, що посвідчують статус. Посвідчення, видані до набрання чинності Законом № 2249, в яких застосовують слова «інвалід», «дитина-інвалід», «інвалід з дитинства», «інвалід війни», а також пенсійні посвідчення, в яких зазначено ці слова, є дійсними протягом строку, на який вони видані (п. 2 розд. II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2249).


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Кадровик-01"

Відновлення бронювання у Дії

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді