Трудова книжка без запису про звільнення: як прийняти працівника

Ситуація з практики: при працевлаштуванні працівник надав трудову книжку, в якій немає запису про звільнення. Працівник стверджує, що підприємство, на якому він працював, ліквідоване. Як прийняти на роботу цього працівника?
Чекліст кадровика Скачати документи відділу кадрів

При укладенні трудового договору громадянин має подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку, а у випадках, передбачених законодавством, — також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров’я та інші документи (ч. 2 ст. 24 Кодексу законів про працю України; далі — КЗпП).

Законодавство про працю не зобов’язує роботодавця перевіряти трудову книжку на відповідність бланку встановленого зразка, а також на наявність усіх необхідних записів, які мав унести попередній роботодавець. Натомість при влаштуванні на роботу працівники зобов’язані подавати трудову книжку, оформлену в установленому порядку (п. 1.3 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту від 29.07.1993 № 58). Відсутність запису про звільнення з попереднього місця роботи унеможливлює внесення запису до трудової книжки про прийняття на роботу відповідно до розділу 2 Інструкції № 58. Також відсутність такого запису може означати, що працівник досі перебуває у трудових відносинах з попереднім роботодавцем.

Увага! Трудові книжки працівників, які працюють на умовах трудового договору у фізичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності без створення юридичної особи з правом найму, та фізичних осіб, які використовують найману працю, пов’язану з наданням послуг (кухарі, няньки, водії тощо), зберігаються безпосередньо у працівників (п. 2.21-1 Інструкції № 58).

Отже, у цій ситуації роботодавець може рекомендувати особі, що працевлаштовується, звернутись на попереднє місце роботи для внесення запису про звільнення і лише після цього повернутися для укладання трудового договору.

Якщо ж підприємство ліквідовано, то працівник може звернутись до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме — про припинення трудового договору в односторонньому порядку (ст. 256 Цивільно-процесуального кодексу України; далі — ЦПК).

Увага! У судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення (ч. 2 ст. 256 ЦПК).

За наявності рішення суду новий роботодавець може прийняти у працівника трудову книжку без запису про звільнення з попереднього місця роботи і працевлаштувати працівника на основне місце роботи.


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Кадровик-01"

Відновлення бронювання у Дії

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді