Колективним договором, угодою та трудовим договором можуть установлюватись інші види відпусток (ст. 4 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР; далі — Закон про відпустки).
До відпусток, що можуть установлюватися колективним договором, зокрема, належать такі:
- відпустка у разі смерті близького родича (батьки, діти, один з подружжя);
- одноденна відпустка працівнику, дитина якого вперше йде до школи, — надається 1 вересня;
- різдвяні канікули на підприємстві
та інші.
Дізнайтеся, як розрахувати дні невикористаної відпустки при звільненні
Оплата інших видів відпусток, передбачених колективним договором, провадиться з прибутку, що залишається в організації після сплати податків та інших обов’язкових платежів; в організаціях, що утримуються за рахунок бюджетних коштів, оплата цих відпусток провадиться у межах бюджетних асигнувань та інших додаткових джерел (ст. 23 Закону про відпустки).
Чи враховувати святкові і неробочі дні при визначенні тривалості додаткових відпусток, встановлених колективним договором?
Згідно зі статтею 78-1 Кодексу законів про працю України (КЗпП) та частиною другою статті 5 Закону про відпустки святкові та неробочі дні не враховують при визначенні тривалості лише щорічних відпусток та додаткової відпустки працівникам, які мають дітей (ст. 19 Закону про відпустки).
Вам стануть у пригоді правила надання щорічних відпусток
Отже, на відміну від щорічних відпусток, визначених пунктом 1 статті 4 Закону про відпустки, відпустки, встановлені колективним договором як додаткові пільги працівникам, не підлягають продовженню на святкові та неробочі дні. Тобто ці дні включаються в розрахунок тривалості таких відпусток і, відповідно, підлягають оплаті.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Кадровик-01"