За непроведення індексації — штраф у 10 мінімальних зарплат

Індексація зарплати — це одна з мінімальних державних гарантій щодо оплати праці. За порушення означених гарантій роботодавця притягають до відповідальності за статтею 265 КЗпП, — наголошує Державна служба України з питань праці

Держпраці в листі від 19.05.2016 № 5548/4/4.3-ДП-16 зауважила, що Законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, у тому числі індексація доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін (ст. 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 № 2017-III; далі — Закон № 2017).

Державні соціальні гарантії є обов’язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (ч. 2 ст. 19 Закону № 2017).

Норми і гарантії в оплаті праці, передбачені частиною 1 статті 12 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР (далі — Закон № 108) та Кодексом законів про працю України (КЗпП), є мінімальними державними гарантіями. Окрім того, проведення індексації заробітної плати у встановленому законодавством порядку передбачено статтею 95 КЗпП. А тому індексація заробітної плати є мінімальною державною гарантією в оплаті праці, за недотримання якої юридичні та фізичні особи-підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу у 10-кратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення (абз. 4 ч. 2 ст. 265 КЗпП).

За порушення вимог Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв’язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою КМУ від 21.02.2001 № 159, юридичні та фізичні особи — підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в розмірі мінімальної заробітної плати (абз. 6 ч. 2 ст. 265 КЗпП).

Окрім того, Держпраці наголосила, що підставою для здійснення роботодавцем виплати винагороди, обчисленої, зазвичай, у грошовому виразі, з дотриманням установлених статтею 24 Закону № 108 строків та в порядку оплати праці, є виконання працівником роботи (ч. 1 ст. 1 Закону № 108). Своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам не можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їх черговості (ч. 6 ст. 24 Закону № 108).

Ольга Савченко,
експерт Експертус: Кадри

Від редакції

Про відповідальність у сфері праці, а також порядок накладення штрафних санкцій на підприємство — в ексклюзивних консультаціях

Відповідальність у сфері праці з 1 січня 2015 року
(«Кадровик-01», № 03/2015)

Відповідальність роботодавця за ненадання відпустки за роботу на комп’ютері
(«Кадровик-01», № 09/2015)

Відповідальність за ненадання працівникам розрахункових листків про заробітну плату
(«Кадровик-01», № 04/2016)

Штрафи за порушення у сфері праці: порядок накладання визначено
(«Кадровик-01», № 03/2016)

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Відповідальність за порушення законодавства про відпустки

Порушення законодавства про відпустки може мати серйозні наслідки для роботодавця. Інспектори праці перевіряють, чи надаються працівникам відпустки, чи є на підприємстві графік відпусток, чи виплачується компенсація за невикористану відпустку. Яку відповідальність за порушення законодавства про відпустки передбачає законодавство, читайте у статті.
27688

Відповідальність за порушення військового обліку на підприємстві

Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності та підпорядкування зобов’язані вести військовий облік працівників. Розглянемо, відповідальність за порушення у сфері військового обліку передбачена законодавством.
10620

Відповідальність за неведення особової картки П-2

Особова картка П-2 є документом, який містить важливу особисту інформацію про фізичну особу-працівника. Законодавством не передбачено прямих норм про відповідальність за неведення особової картки. Однак, чи є все-таки обов’язковим ведення особової картки — читайте у статті.
27471

Штрафи на роботодавців у 2023 році

За порушення у 2023 році так само будуть карати грошима. Роботодавець сплачує штраф (ст. 265 КЗпП). Винну посадову особу суд притягує до адміністративної відповідальності (ст. 41 КпАП)
31090

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді