Реагуючи на «сигнал» Управління праці та соціального захисту населення інспектори з питань праці Управління Держпраці у Хмельницькій області на провели позапланову перевірку одного з ФОП-роботодавців у сфері торгівлі.
У ході перевірки інспектори встановили, що ФОП не дотримав вимог трудового законодавства: допущено до виконання робіт двох працівників, з якими не укладено трудового договору, про прийняття їх на роботу не повідомлено територіальний орган ДФС, чим порушено вимоги частини 3 статті 24 КЗпП. Підприємець не надав перевіряльникам ані табелів обліку робочого часу, ані відомостей про нарахування заробітної плати та виплати її працівникам. Свої дії ФОП пояснив тим, що продавці в його магазині проходять стажування без заробітної плати з випробувальним терміном.
За такі правопорушення передбачено штраф у 30-кратному розмірі мінімальної заробітної плати за кожного неоформленого працівника (абз. 2 ч. 2 ст. 265 КЗпП) та у розмірі однієї мінімальної заробітної плати за порушення інших вимог трудового законодавства (абзац 7 ч. 2 ст. 265 КЗпП). Сумарно на ФОП накладено штраф у 88 тис. 450 грн.
ФОП не погодився зі штрафом і звернувся до суду. Але Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду визнано правомірність дій Управління Держпраці у Хмельницькій області та залишено без змін постанови про накладання штрафу. У задоволені позову щодо порушення прав та протиправних дій посадових осіб Держпраці ФОП відмовили.
За матеріалами судового розгляду, суд дійшов висновку, що відповідач (управління) діяв в межах закону при винесенні оскаржуваних постанов, а позивач (ФОП) не довів позовні вимоги, що підтверджено доказами, які перевірено судом.
З метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається, керівником може встановлюватись випробування. Відповідно до статті 26 КЗпП, умова про випробування застерігається в наказі про прийняття працівника на роботу. У період випробування на працівників поширюються всі вимоги законодавства про працю.
Безоплатне стажування взагалі не передбачено законом. Про стажування йдеться лише в контексті студентів чи безробітних, але і його оплачують.
Відповідно до ст. 29 Закону України «Про зайнятість населення» право проходити стажування за професією (спеціальністю) на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, на умовах, визначених договором про стажування у вільний від навчання час мають студенти вищих та учні професійно-технічних навчальних закладів, що здобули професію (кваліфікацію) за освітньо-кваліфікаційним рівнем «кваліфікований робітник», «молодший спеціаліст», «бакалавр», «спеціаліст» та продовжують навчатися на наступному освітньо-кваліфікаційному рівні, за якою здобувається освіта. Запис про проходження стажування роботодавець вносить до трудової книжки.
Окрім того, громадяни, які мають офіційний статус безробітного можуть проходити стажування — професійне навчання працівників на виробництві, на тому чи іншому підприємстві, після закінчення якого, підприємство зобов’язується працевлаштувати такого працівника. У всіх інших випадках — роботодавець зобов’язаний оформити працівника на роботу у встановленому порядку — з першого дня виконання ним трудової функції.
Нині постанова Хмельницького окружного адміністративного суду набрала законної сили в порядку статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
За матеріалами Управління Держпраці в Хмельницькій області