Українські реалії: учасники АТО, у яких ампутовані верхні та/або нижні кінцівки, скаржаться на те, що інвалідність їм встановлюється на певний строк. Раз на два-три роки доводиться проходити переогляд, збирати купу довідок, начебто ампутована рука може за цей час знову відрости… Законодавець нарешті почув проблему і усунув її. Зміни стосуються не лише учасників АТО, а й усіх осіб з необоротними порушеннями функцій організму.
Закон України від 13.03.2018 № 2318-VIII уніс зміни до статті 7 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні» від 06.10.2005 № 2961-IV (далі — Закон № 2961). Уточнено умови встановлення інвалідності.
Безстроково встановлюватимуть інвалідність:
- особам, які звертаються для встановлення інвалідності, зумовленої наявністю анатомічних дефектів, інших необоротних порушень функцій органів і систем організму, у т. ч. необоротною втратою (ампутацією) верхніх та/або нижніх кінцівок (їх частин);
- особам з інвалідністю, у яких строк переогляду настає після досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.
Окрім того, безстроково та на ступінь вище визначених законодавством критеріїв встановлення групи інвалідності, але не вище I групи, встановлюватимуть інвалідність особам, які внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в АТО, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах АТО у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ у Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, отримали ушкодження, які призвели до необоротної втрати (у т. ч. ампутації) верхніх та/або нижніх кінцівок (їх частин), необоротної втрати іншого органу або повної стійкої втрати органом його функцій, що призвело до інвалідності.
Читайте також: Відтепер «особа з інвалідністю» замість — «інвалід»: поради кадровикам
Якщо особа, яка звертається для встановлення інвалідності, не може прибути на огляд (переогляд) до комісії за станом здоров’я згідно з висновком ЛКК, огляд (переогляд) проводиться за місцем її проживання (вдома), у т. ч. за місцем проживання у стаціонарних установах для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю, закладах соціального захисту для бездомних осіб та центрах соціальної адаптації осіб або в закладах охорони здоров’я, в яких така особа перебуває на лікуванні.
Зміни до Закону № 2961 набули чинності 06.04.2018. У місячний строк Уряд має привести свої нормативно-правові акти у відповідність до ухвалених змін.
Ольга Догадіна,
провідний експерт Експертус Кадри