Керівник загальноосвітнього навчального закладу має надати згоду на укладання контракту. Позиція профспілки

Строковий трудовий договір укладають з керівником закладу освіту, якого призначають на вакантну посаду.

Профспілка працівників освіти і науки України озвучила правову позицію щодо переукладання строкових трудових договорів з керівниками комунальних закладів освіти.

Трудові відносини в системі загальної середньої освіти регулює законодавство України про працю, Закон України «Про освіту», Закон України «Про загальну середню освіту» від 13.05.1999 № 651-ХІV (далі — Закон № 651) та інші нормативно-правові акти (ст. 26 Закону № 651 в редакції станом на момент укладення спірних договорів — 2012 рік та серпень 2017 року).

Сферу застосування строкового трудового договору (у т. ч. контрактної) з керівниками навчальних закладів визначав Закон України «Про освіту» від 23.05.1991 № 1060-XII (далі — Закон № 1060) в редакції станом на момент укладення договорів.

Керівників навчальних закладів, що є у загальнодержавній власності, обирають за конкурсом і призначають на посаду з укладанням контракту. Керівників навчальних закладів, що є комунальною власністю, призначають відповідні обласні, міські, районні органи управління освітою за попереднім погодженням з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування (ст. 20 Закону № 1060).

Законами України «Про освіту», «Про загальну середню освіту» (в редакції станом на момент укладення договорів) не передбачалось обов’язкового запровадження для керівників комунальних закладів освіти строкової (контрактної) форми трудового договору.

Педагогічних та науково-педагогічних працівників приймають на роботу з укладанням трудового договору, в т. ч. за контрактом (ст. 54 Закону України «Про освіту» в редакції станом на момент укладення договорів).

Посади директора (завідувача) загальноосвітнього навчального закладу віднесені до педагогічних посад (Перелік посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, затверджений постановою КМУ від 14.06.2000 № 963).

Профспілка зауважила, що законодавство про освіту (станом на момент укладення договорів) обов’язкове застосування строкової (контрактної) форми трудового договору встановлювало для керівників навчальних закладів, що є у загальнодержавній власності.

Укласти строковий трудовий договір (контракт) з керівником загальноосвітнього навчального закладу комунальної форми власності можливо лише за його згодою (ст. 21 КЗпП, ст. 54 Закону «Про освіту»).

Керівники (педагогічні працівники) в установах та закладах освіти виконують обов’язки на постійній основні, умови їх роботи носять довготривалий характер, оскільки пов’язані із безперервним навчально-виховним процесом в закладах освіти. Відсутні передумови вважати цей процес обмеженим у часі.

Профспілка нагадала про положення Галузевої угоди між МОН та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2016 — 2020 роки, яка вказує на недопущення укладення з ініціативи органів місцевого самоврядування в односторонньому порядку трудового договору у формі контракту (строкового трудового договору) з керівниками загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми власності. Трудові договори, що були переукладені один чи декілька разів, вважають такими, що укладені на невизначений строк (п 5.3.6, 5.3.8 Галузевої угоди).

Профспілка роз’яснила, як застосовувати положення Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII (далі — Закон № 2145) в частині призначення керівника комунального закладу освіти.

Керівника закладу освіти призначає засновник у порядку, визначеному законами та установчими документами, з числа претендентів, які вільно володіють державною мовою і мають вищу освіту (ст. 26 Закону № 2145).

Керівника комунального закладу загальної середньої освіти призначають на посаду за результатами конкурсного відбору строком на шість років (строком на два роки — для особи, яку призначають на посаду керівника закладу загальної середньої освіти вперше) (ч. 2 ст. 26 Закону № 651).

Положення про конкурс на посаду керівника державного, комунального закладу загальної середньої освіти розробляє та затверджує засновник на підставі типового положення, затвердженого наказом МОН від 28.03.2018 № 291.

Частину 2 статті 26 Закону № 651 застосовують до посад, що стали вакантними в установленому трудовим законодавством порядку (підп. 17 п. 3 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2145).

За інформацією Профспілки працівників освіти і науки України

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Усе про роботу, відпустку та звільнення сезонних працівників

Сезонна робота — це одна з найбільш поширених форм працевлаштування в різних сферах діяльності, таких як сільське господарство, будівництво, туризм, роздрібна торгівля та інші. Вона є чудовою можливістю для працівників знайти тимчасову зайнятість, а для роботодавців — вирішити питання з підвищеною потребою у працівниках у пік сезону. Однак процес найму сезонних працівників має свої особливості, а відпустка на сезонній роботі викликає низку питань. Усе про оформлення відпустки сезонним працівникам – у статті.
4872

Трудовий договір про роботу за сумісництвом: укладаємо правильно

Працівник має право укладати трудовий договір як і в одній, так і в декількох установах, організаціях одночасно. Таке право передбачає частина 2 статті 21 КЗпП. Тому працівник, окрім основного трудового договору, має можливість укласи і трудовий договір про роботу за сумісництвом.
71693

Оформлення наказу про прийом за строковим трудовим договором на час відпустки з вагітності та пологів

Кадровики зазначають у наказах про прийняття на час відпустки з вагітності та пологів, що приймають працівника тимчасово. Але це помилка. В наказі необхідно вказати вид трудового договору на час такої відпустки: строковий трудовий договір
30775

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді