Позиція ВСУ — допомога по тимчасовій непрацездатності не є складовою зарплати

Не виплатили допомогу по тимчасовій непрацездатності в день звільнення — законодавство про працю не порушили

В день звільнення роботодавець виплатив працівникам всі належні кошти, окрім допомоги по тимчасовій непрацездатності та премії за результатами роботи за місяць. Працівники звернулись до Держпраці зі скаргою на порушення їх трудових прав. Держпраці винесло припис про усунення порушень, який роботодавець оскаржив у суді.

Як звільнити за угодою сторін

В суді роботодавець пояснив:

  • лікарняний не оплатив, тому що повернув його працівнику для внесення виправлень. Після того, як колишній працівник надав належно оформлений листок непрацездатності, всі кошти йому виплатили;
  • премію на підприємстві виплачують після отримання фінансових результатів за попередній місяць. На дату звільнення цієї інформації не було. Тому і виплатили пізніше, разом з іншими працівниками.

    Колегія суддів Касаційного адміністративного суду Верховного суду України (постанова від 25.07.2018 по справі № 809/575/16) касаційну скаргу роботодавця задовольнити.

    Аргументи суду:
  • Держпраці протиправно віднесла допомогу по тимчасовій непрацездатності до виплат при звільненні, передбачених статтею 116 КЗпП. Ці виплати врегульовані спеціальним Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», яким регламентована «незалежність» останніх від дати звільнення;
  • право на отримання премії у конкретно визначеному розмірі виникає за умови настання відповідної календарної дати та наявності фінансових ресурсів.

Утім, раніше ВСУ висловлював іншу позицію щодо включення допомоги по тимчасовій непрацездатності до складової зарплати. Так, колегія суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду ВСУ (постанова від 30.01.2018 по справі № 760/18557/15-ц) вважала, що всі суми (заробітна плата, вихідна допомога, компенсація за невикористану відпустку, оплата за час тимчасової непрацездатності тощо), належні до сплати працівникові, мають бути виплачені у день звільнення цього працівника.

Закон прямо покладає на підприємство, установу, організацію обов’язок провести зі звільненим працівником повний розрахунок, виплатити всі суми, що йому належать. При невиконанні такого обов’язку з вини власника або уповноваженого ним органу наступає передбачена статтею 117 КЗпП відповідальність.



Ольга Догадіна

провідний експерт Експертус: Кадри

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Перевірки Держпраці скасовано: чи правда?

Набрала законної сили постанова Шостого апеляційного адміністративного суду м. Києва. Від 14.05.2019 втратили чинність Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю та Порядок здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю. Чи можливі тепер перевірки Держпраці: роз'яснення з посиланням на нормативно-правові акти.
8087

Судова реформа 2016: яких змін очікувати

Нині в Україні триває судова реформа , яка передбачає оновлення законодавства. Зокрема, прогнозується повне реформування системи судоустрою; імплементація оновлених конституційних засад правосуддя на законодавчому рівні для забезпечення незалежності (деполітизації) судової влади; посилення відповідальності судової влади перед суспільством; запровадження нових механізмів формування та кадрового оновлення суддівського корпусу
2723

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді