Перевірки Держпраці скасовано: чи правда?
Шостий апеляційний адміністративний суд м. Києва визнав нечинною постанову КМУ«Про деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 29.04.2017 № 295 (далі — Постанова № 295).
Постанова суду набрала законної сили 14.05.2019 (ст. 325 Кодексу адміністративного судочинства України). Отже, з цієї дати:
- втратили чинність Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю та Порядок здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю (далі — Порядки);
- Держпраці, виконавчі органи міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад не можуть здійснювати заходи державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю з підстав, які визначали Порядки.
Однак говорити про те, що перевірок з праці тепер не буде взагалі, — передчасно.
Законні підстави для проведення перевірок з праці
На роботу Держпраці поширюється діяЗакону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі — Закон № 877). А інспекційне відвідування є формою державного нагляду у сфері господарської діяльності.
Закон, який уповноважує Держпраці на перевірки, —КЗпП: «...державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами — підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю» (ч. 1 ст. 259 КЗпП).
Підстави для інспектування Держпраці можуть прямо та опосередковано містити інші закони.
Провести перевірку Держпраці може зобов’язати суд.
Закон № 877 також визначає:
- загальні вимоги до проведення перевірки;
- порядок призначення перевірки і складання документів за її наслідками.
Порядок проведення перевірок, повноваження Держпраці визначають також конвенції Міжнародної організації праці — про інспекцію праці у промисловості і торгівлі (від 1947 року № 81) та про інспекцію праці у сільському господарстві (від 1969 року № 129), ратифіковані Україною у 2004 році.
Поки Держпраці визначається із позицією щодо проведення перевірок, ми проаналізували 350 судових рішень і відібрали 12 вердиктів — подекуди обнадійливих, подекуди печальних для працівників кадрових служб. Детальніше читайте у консультації За що штрафують кадровика і як пом’якшити покарання, щоб не повторювати помилок своїх колег.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Кадровик-01"