Питання тіньової зайнятості та зарплатні «у конвертах» – гостра проблема у сфері трудових відносин в Україні.
Від так з метою легалізації праці та уникнення порушення трудових прав працівників на Закарпатті Держпраці проводить профілактичні заходи.
Штрафи за порушення у сфері праці
Цього разу посадовці відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці спільно з інспекторами праці Ужгородської міської ради провели профілактичний рейд в одному з торгових центрів Ужгорода.
Загалом учасники рейду відвідали з десяток торгових точок.
Реакція суб’єктів господарювання на такий візит неоднозначна. Дехто з власників крамниць на період відвідин Держпраці зачинив свої крамниці на технічну перерву. Проте були й ті, хто охоче поспілкувався з держінспекторами.
З роботодавцями говорили про порядок оформлення трудових відносин, строки виплати заробітної плати та необхідність дотримання мінімальних державних гарантій у сфері праці.
Фахівці Управління Держпраці звернули увагу фізичних осіб – підприємців (далі – ФОП), що у разі використання найманої праці ФОП є роботодавцем. Відповідно має дотримуватись законодавчих норм.
Штраф за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) складає наразі 30 МЗП за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення. У 2019 році цей показник становить 125 190 грн.
Начальник Управління Держпраці у Закарпатській області Богдан Дорош впевнений, що потрібно йти до людей та розповідати їм про можливі наслідки нелегального працевлаштування.
Посадовець вважає такі профілактичні бесіди дієвими у боротьбі з тіньовою зайнятістю, адже за результатами їх проведення в області збільшилась кількість застрахованих осіб.
Держпраці рекомендує не чекати візиту представників контролювального органу, а вчасно узаконити працю найманих осіб.
За інформацією Державної служби України з питань праці