Роз’яснення надає Управління Держпраці у Вінницькій області
На сьогоднішній день основним документом для підтвердження стажу, у т. ч. пільгового, для призначення пенсії залишається трудова книжка. Однак трапляється, що трудова книжка зникла або в ній відсутні важливі записи для призначення певного виду пенсії.

Для розв’язання таких ситуацій уряд прийняв постанову від 12.08.1993 № 637, якою затвердив Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. Механізм підтвердження стажу визначає постанова Правління ПФУ від 10.11.2006 № 18-1.
Орган ПФУ, до якого звернувся працівник, за наявності сумнівів має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі. Строк для дооформлення та перевірки документів — три місяці з дня подання заяви про призначення пенсії.
Покрокова інструкціяПри влаштуванні на роботу працівники зобов’язані подавати трудову книжку, оформлену в установленому порядку Непоодинокі випадки, коли при веденні трудових книжок працівників роботодавці припускаються різноманітних помилок. Як уберегтися від цього?
Управління Держпраці вважає, що формальні неточності у документах, за загальним правилом, не можуть бути підставою для обмеження конституційного права на соціальний захист працівників.
По інформації Управління Держпраці у Вінницькій області
Фіксувати в трудовій книжці нагородження і заохочення зобов’язує пункт 2.2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту від 29.07.1993 № 58 (далі — Інструкція № 58). Що і як писати — визначає підрозділ «г» розділу 2 Інструкції № 58.
Під час оформлення на роботу всі працівники зобов’язані подавати на підприємство трудову книжку (у разі наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (витяг з електронної трудової книжки).
Коли фізична особа — підприємець починає використовувати найману працю, він автоматично стає роботодавцем. Саме з цього моменту виникає безліч запитань. Чи має ФОП заповнювати трудові книжки працівників у 2025 році? Що робити, якщо підприємець не має печатки? Чи оформлює ФОП трудову книжку особі, яка працевлаштовується вперше?
Виявили, що трудової немає? З’ясуйте в працівника, чи не видавали йому трудову книжку та не зафіксували цей факт
З часом, внаслідок значної кількості записів, до трудової книжки нові записи вносити нікуди. У такому разі трудову книжку доповнюємо вкладишем.