Роз’яснення надає Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області.

Новий закон про зменшення штрафів за порушення законодавства про працю ще чекає на підпис Президента. Поки він набере чинності інспектори з праці при проведенні інспекційних відвідувань користуватимуться старими нормами та розмірами штрафних санкцій.
При перевірках Держпраці вважає незадекларованою працю, яка офіційно не оформлена, або не повністю оформлена відповідно до чинного законодавства.
На думку Держпраці роботодавець використовує незадекларовану працю, якщо:
- не оформив із працівником трудовий договір і не подав повідомлення до органів ДФС;
- офіційно виплачує лише частину заробітної плати, а решту — у «конвертах»;
- уклав цивільно-правову угоду із працівником, який фактично виконує певні трудові функції за посадою на постійному робочому місці і отримує за це винагороду на постійній основі.Порядок прийняття на роботу
Такі дії роботодавців інспектор з праці розцінить як грубе порушення законодавства про працю, за яке передбачені штрафні санкції у розмірі 30 мінімальних зарплат, а саме 125 190 гривень за кожного нелегального працівника.
➤➤ Трудовий договір і цивільно-правовий договір: принципові відмінності
Держпраці також наголошує на відповідальності роботодавців за недопущення інспекторів з праці до перевірки, та нагадує що за такі дії передбачена штрафна санкція у розмірі ста мінімальних зарплат. Сьогодні ця сума дорівнює 417 300 гривень.
За інформацією Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області
Підстави для перевірки дотримання роботодавцем законодавства про працю в мирний час визначені п. 5 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 21.08.2019 № 823
Законодавство України передбачає ряд штрафів для підприємців та компаній за невиконання вимог трудового законодавства, зокрема за порушення щодо працевлаштування, заробітної плати, охорони праці та інших аспектів трудових відносин. Детальніше про штрафи на роботодавців у 2025 році — у статті.
Порушення законодавства про відпустки може мати серйозні наслідки для роботодавця. Інспектори праці перевіряють, чи надаються працівникам відпустки, чи є на підприємстві графік відпусток, чи виплачується компенсація за невикористану відпустку. Яку відповідальність за порушення законодавства про відпустки передбачає законодавство, читайте у статті.
Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності та підпорядкування зобов’язані вести військовий облік працівників. Розглянемо, відповідальність за порушення у сфері військового обліку передбачена законодавством.
Особова картка П-2 є документом, який містить важливу особисту інформацію про фізичну особу-працівника. Законодавством не передбачено прямих норм про відповідальність за неведення особової картки. Однак, чи є все-таки обов’язковим ведення особової картки — читайте у статті.