ПЕРЕВІРТЕ: дійсне чи фальшиве посвідчення інспектора праці
Прем’єр-міністр України О. Гончарук доручив вжити заходів щодо детінізації зайнятості (доручення від 22.01.2020 № 2313/0/1-20). Робота із виявлення нелегальних працівників передбачає три етапи:
- інформаційна кампанія;
- підготовча робота до інспекційної кампанії;
- інспекційна кампанія.
У всіх областях України інспектори праці спільно з представниками ПФУ, ДПС, ДЦЗ, Держпродспоживслужби, профспілок, організацій роботодавців проводили інформаційну кампанію, під час якої інформували роботодавців про ризики і наслідки незадекларованої праці.
Зважаючи на те, що інформаційна кампанія тривала щонайбільше 7 робочих днів і завершилася 31.01.2020, не варто сподіватися, що підготовка до інспекційної кампанії буде тривалою. Є імовірність, що процеси були паралельними, і інспекційні відвідування розпочнуться вже 03.02.2020.
Наразі відомо, що під час інспекційної кампанії, впродовж 10 робочих днів, планується перевірити не менше 3000 роботодавців.
Впершу чергу перевірятимуть роботодавціві, які мають найвищий ризик використання незадекларованої праці або ті, хто на час інформаційних заходів мали незадекларованих працівників і не оформили з ними відносини належним чином.
Сфера торгівлі — у списку «антилідерів» і має високий рівень використання незадекларованої праці. За даними Держстату у 2019 році без оформлення трудових відносин у цій галузі працювало понад 700 000 осіб. Тобто, офіційно неоформлений був кожен третій працівників.
Дізнайтеся, який термін інспектування з праці для малого підприємства
Мінекономіки попереджає, що згідно законодавства інспектор праці може прийти до будь-якого роботодавця в будь-який день та час, щоб перевірити оформлення трудових відносин. Для виявлення незадекларованих працівників, інспектор може безперешкодно проходити до виробничих, службових та адміністративних приміщень роботодавців, знайомитися з документами, ведення яких передбачено законодавством про працю, спілкуватися з працівниками та представниками роботодавця, ставити їм питання та отримувати пояснення. При виявлені незадекларованих працівників одразу буде відбуватися притягнення до відповідальності.
Міністерство нагадує, що відповідно до статті 265 КЗпП, за порушення законодавства про працю встановлено фінансові санкції від 1 до 30 мінімальних заробітних плат (4723 – 141 690 грн).
Заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Юлія Свириденко застерігає: «З урахуванням повноважень інспекторів праці та проведеної інформаційної роботи, уникнути відповідальності не вдастся. Не варто втрачати всі переваги, які дає офіційне оформлення працівників, наражуючи себе на ризик втратити до 141 690 грн «економлячи» 28 188 грн в рік».
Юлія Видиборець
головний редактор системи «Експертус Кадри» за інформацією Мінекономіки
- Чи можна знімати на камеру, як інспектор праці наодинці спілкується із працівниками під час перевірки?
- Чи є підстави для притягнення роботодавця до відповідальності, якщо він допустив інспектора праці до перевірки, але надав не всі документи?
- Які документи затребують податківці, що перевіряють оформлення трудових відносин?