Як перевести вчителів-пенсіонерів на строкові трудові договори
На наукових працівників не поширюється закон «Про повну загальну середню освіту». Спеціальний закон «Про наукову і науково-педагогічну діяльність» також не передбачає можливості укласти з науковим працівником строковий трудовий договір з причини досягнення пенсійного віку. Тому це буде дискримінацією за віком. Хоча 5 років тому це було правомірно.
Новий Закон «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463-IX (далі — Закон № 463) визначає, що педпрацівників державних і комунальних закладів загальної середньої освіти, яким виплачують пенсію за віком, слід перевести із безстрокових трудових договорів на строкові. Ця вимога у пункті 2 частини 3 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 463.
Закон № 463 визначає правові, організаційні та економічні засади функціонування і розвитку системи загальної середньої освіти.
Правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку у сфері наукової і науково-технічної діяльності регулює інший закон — Закон «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 26.11.2015 № 848-VIII (далі — Закон № 848).
Науково-педагогічний працівник — вчений, який має вищу освіту не нижче другого (магістерського) рівня, відповідно до трудового договору (контракту) в університеті, академії, інституті професійно провадить педагогічну та наукову або науково-педагогічну діяльність та має відповідну кваліфікацію незалежно від наявності наукового ступеня або вченого звання, підтверджену результатами атестації у випадках, визначених законодавством (п. 25 ч. 1 ст. 1 Закону № 848).
Укладати строкові трудові договори (контракти) з науковими (науково-педагогічними) працівниками, що досягли пенсійного віку, дозволяв Закон України «Про наукову і науково-технічну діяльність від 13.12.1991 № 1977-XII (ч. 21 ст. 24). Проте цей Закон втратив чинність у 2015 році, коли набрав чинність Закон № 848.
Порядок прийняття за строковим трудовим договором
Гарантії соціального захисту пенсіонерів передбачає Закон України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» від 16.12.1993 № 3721-XII (далі — Закон № 3721). Громадяни похилого віку мають право на працю нарівні з іншими громадянами. Це право додатково гарантується державними цільовими програмами, територіальними та місцевими програмами зайнятості населення. Забороняється відмова у прийнятті на роботу і звільнення працівника за ініціативою роботодавця з мотивів досягнення пенсійного віку. Переведення працівника похилого віку і працівника передпенсійного віку з одного робочого місця на інше не допускається без його згоди, якщо при цьому змінюються істотні умови праці. (ст. 11 Закону № 3721).
Поки триває карантин, всі кадрові процедури змінили формат.