Чи потрібно переводити на строкові договори наукових працівників пенсійного віку? Роз’яснює експерт Експертус Кадри

Особливості застосування нового Закону «Про повну загальну середню освіту» роз’яснює Ірина Житкова, керівник групи експертів команди Експертус Кадри, що створює журнал «Кадровик-01» та експертно-правову систему Експертус: Кадри.

Чи потрібно переводити на строкові договори наукових працівників пенсійного віку? Роз’яснює експерт MCFR Кадри

Як перевести вчителів-пенсіонерів на строкові трудові договори

На наукових працівників не поширюється закон «Про повну загальну середню освіту». Спеціальний закон «Про наукову і науково-педагогічну діяльність» також не передбачає можливості укласти з науковим працівником строковий трудовий договір з причини досягнення пенсійного віку. Тому це буде дискримінацією за віком. Хоча 5 років тому це було правомірно.

Новий Закон «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463-IX (далі — Закон № 463) визначає, що педпрацівників державних і комунальних закладів загальної середньої освіти, яким виплачують пенсію за віком, слід перевести із безстрокових трудових договорів на строкові. Ця вимога у пункті 2 частини 3 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 463.

Закон № 463 визначає правові, організаційні та економічні засади функціонування і розвитку системи загальної середньої освіти.

Правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку у сфері наукової і науково-технічної діяльності регулює інший закон — Закон «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 26.11.2015 № 848-VIII (далі — Закон № 848).

Науково-педагогічний працівник — вчений, який має вищу освіту не нижче другого (магістерського) рівня, відповідно до трудового договору (контракту) в університеті, академії, інституті професійно провадить педагогічну та наукову або науково-педагогічну діяльність та має відповідну кваліфікацію незалежно від наявності наукового ступеня або вченого звання, підтверджену результатами атестації у випадках, визначених законодавством (п. 25 ч. 1 ст. 1 Закону № 848).

Укладати строкові трудові договори (контракти) з науковими (науково-педагогічними) працівниками, що досягли пенсійного віку, дозволяв Закон України «Про наукову і науково-технічну діяльність від 13.12.1991 № 1977-XII (ч. 21 ст. 24). Проте цей Закон втратив чинність у 2015 році, коли набрав чинність Закон № 848.

Порядок прийняття за строковим трудовим договором

Гарантії соціального захисту пенсіонерів передбачає Закон України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» від 16.12.1993 № 3721-XII (далі — Закон № 3721). Громадяни похилого віку мають право на працю нарівні з іншими громадянами. Це право додатково гарантується державними цільовими програмами, територіальними та місцевими програмами зайнятості населення. Забороняється відмова у прийнятті на роботу і звільнення працівника за ініціативою роботодавця з мотивів досягнення пенсійного віку. Переведення працівника похилого віку і працівника передпенсійного віку з одного робочого місця на інше не допускається без його згоди, якщо при цьому змінюються істотні умови праці. (ст. 11 Закону № 3721).

Робочий час: облік, обмеження та практичні кейси

Статті за темою

Усі статті за темою

Усе про роботу, відпустку та звільнення сезонних працівників

Сезонна робота — це одна з найбільш поширених форм працевлаштування в різних сферах діяльності, таких як сільське господарство, будівництво, туризм, роздрібна торгівля та інші. Вона є чудовою можливістю для працівників знайти тимчасову зайнятість, а для роботодавців — вирішити питання з підвищеною потребою у працівниках у пік сезону. Однак процес найму сезонних працівників має свої особливості, а відпустка на сезонній роботі викликає низку питань. Усе про оформлення відпустки сезонним працівникам – у статті.
4899

Трудовий договір про роботу за сумісництвом: укладаємо правильно

Працівник має право укладати трудовий договір як і в одній, так і в декількох установах, організаціях одночасно. Таке право передбачає частина 2 статті 21 КЗпП. Тому працівник, окрім основного трудового договору, має можливість укласи і трудовий договір про роботу за сумісництвом.
72038

Оформлення наказу про прийом за строковим трудовим договором на час відпустки з вагітності та пологів

Кадровики зазначають у наказах про прийняття на час відпустки з вагітності та пологів, що приймають працівника тимчасово. Але це помилка. В наказі необхідно вказати вид трудового договору на час такої відпустки: строковий трудовий договір
30918

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді