Чи потрібно переводити на строкові договори наукових працівників пенсійного віку? Роз’яснює експерт Експертус Кадри

Особливості застосування нового Закону «Про повну загальну середню освіту» роз’яснює Ірина Житкова, керівник групи експертів команди Експертус Кадри, що створює журнал «Кадровик-01» та експертно-правову систему Експертус: Кадри.

Чи потрібно переводити на строкові договори наукових працівників пенсійного віку? Роз’яснює експерт MCFR Кадри

Як перевести вчителів-пенсіонерів на строкові трудові договори

На наукових працівників не поширюється закон «Про повну загальну середню освіту». Спеціальний закон «Про наукову і науково-педагогічну діяльність» також не передбачає можливості укласти з науковим працівником строковий трудовий договір з причини досягнення пенсійного віку. Тому це буде дискримінацією за віком. Хоча 5 років тому це було правомірно.

Новий Закон «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463-IX (далі — Закон № 463) визначає, що педпрацівників державних і комунальних закладів загальної середньої освіти, яким виплачують пенсію за віком, слід перевести із безстрокових трудових договорів на строкові. Ця вимога у пункті 2 частини 3 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 463.

Закон № 463 визначає правові, організаційні та економічні засади функціонування і розвитку системи загальної середньої освіти.

Правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку у сфері наукової і науково-технічної діяльності регулює інший закон — Закон «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 26.11.2015 № 848-VIII (далі — Закон № 848).

Науково-педагогічний працівник — вчений, який має вищу освіту не нижче другого (магістерського) рівня, відповідно до трудового договору (контракту) в університеті, академії, інституті професійно провадить педагогічну та наукову або науково-педагогічну діяльність та має відповідну кваліфікацію незалежно від наявності наукового ступеня або вченого звання, підтверджену результатами атестації у випадках, визначених законодавством (п. 25 ч. 1 ст. 1 Закону № 848).

Укладати строкові трудові договори (контракти) з науковими (науково-педагогічними) працівниками, що досягли пенсійного віку, дозволяв Закон України «Про наукову і науково-технічну діяльність від 13.12.1991 № 1977-XII (ч. 21 ст. 24). Проте цей Закон втратив чинність у 2015 році, коли набрав чинність Закон № 848.

Порядок прийняття за строковим трудовим договором

Гарантії соціального захисту пенсіонерів передбачає Закон України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» від 16.12.1993 № 3721-XII (далі — Закон № 3721). Громадяни похилого віку мають право на працю нарівні з іншими громадянами. Це право додатково гарантується державними цільовими програмами, територіальними та місцевими програмами зайнятості населення. Забороняється відмова у прийнятті на роботу і звільнення працівника за ініціативою роботодавця з мотивів досягнення пенсійного віку. Переведення працівника похилого віку і працівника передпенсійного віку з одного робочого місця на інше не допускається без його згоди, якщо при цьому змінюються істотні умови праці. (ст. 11 Закону № 3721).

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Призупинення трудового договору в умовах воєнного стану

Призупинення трудових відносин — досить актуальна процедура під час воєнного стану. Що таке призупинення трудового договору? Як законно та ефективно здійснити призупинення трудового договору в умовах воєнного стану та повернути працівників на роботу? Як слід оформляти кадрові документи у такому разі та що необхідно знати про наслідки призупинення трудового договору? Покроковий алгоритм дій кадровика з підказками чекає на вас у статті.
88910

Ключове про трудовий договір зі зразком

Конституція України кожному громадянину гарантує право на працю. Реалізація цього права починається з укладання трудового договору. Що таке трудовий договір та його види? Який вид та форму договору обрати? З якого моменту трудовий договір вважається укладеним? У чому полягає відмінність трудового договору від цивільно-правових договорів? Як виглядає приклад трудового договору? Які можливості діють в період воєнного стану? Ми підготували для вас роз’яснення та зразок трудового договору.
260528

Як припинити дію колдоговору

Колективний договір — це угода між роботодавцем (або об’єднанням роботодавців) та представницьким органом працівників, яка встановлює взаємні права, обов’язки і відповідальність сторін щодо регулювання виробничих (робочих) відносин. Усе про припинення дії колективного договору — у статті.
4759

Зміна істотних умов трудового договору

Зміна умов трудового договору — це процедура, яка передбачає внесення змін до існуючих умов праці, визначених у трудовому договорі. Це може стосуватися зміни заробітної плати, графіку роботи, посадових обов’язків та інших умов. Більш детально про зміну умов трудового договору та про те, чи можна змінювати істотні умови трудового договору – у статті.
8613

Стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин — не правомірно

З назви статті вже зрозуміло, що проведення стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин є порушенням чинного законодавства. Але проходження стажування законодавчо передбачено для певних категорій осіб, зокрема, студентів, безробітних, державних службовців тощо.
75617

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді