На допомогу з часткового безробіття виділили понад 4 млрд гривень

Загалом Фонду виділено 6 млрд грн із фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками, а також затверджено порядок використання цих коштів.

На допомогу з часткового безробіття виділили понад 4 млрд гривень

Наказ про продовження простою на час карантину

На позачерговому засіданні Уряд ухвалив постанову «Про виділення коштів для надання фінансової допомоги Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття» від 27.04.2020 № 308.

Кошти спрямують на виплату:

  • допомоги по безробіттю — 1,277 млрд грн;
  • підвищення мінімального розміру допомоги по безробіттю з 650 грн до 1000 гривень;
  • допомога звільненим за власним бажанням з 1 дня, а не, як було раніше, з 91 дня;
  • усім безробітним з 1 дня реєстрації, а не з 7-го, як було раніше;
  • допомоги по частковому безробіттю — 4,723 млрд грн суб'єктам малого та середнього підприємництва на період карантину для покриття витрат на зарплату робітникам, яким було скорочено робочий час.

Кошти, отримані Фондом, використовуються виключно для:

  • виплати допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, відповідно до статті 47-1 Закону України «Про зайнятість населення»;
  • виплати допомоги по безробіттю з дня запровадження зазначеного карантину до завершення бюджетного періоду.

Обласні, Київський міський, міські, районні та міськрайонні центри зайнятості не пізніше ніж через п’ять робочих днів з дня прийняття рішення щодо виплати допомоги по частковому безробіттюдопомоги по частковому безробіттю формують заявку на потребу в коштах на виплату допомоги і подають установі, у підпорядкуванні якої вони перебувають.

Фонд кожні десять днів на підставі отриманих заявок на потребу в коштах на виплату допомоги по частковому безробіттю надсилає Мінекономіки подання про перерахування коштів Фонду для виплати допомоги по частковому безробіттю за формою, затвердженою Мінекономіки.

⇛ Як запобігти коронавірусу на підприємстві ⇚

«Прийнята постанова, якою виділено 6 млрд грн, дозволить реалізувати дві наші ключові цілі. Перша — це забезпечити реальну допомогу тим людям, які зараз, на жаль, вже втратили роботу. А друга — допомогти роботодавцям з виплатою зарплат їхнім працівникам і тим самим попередити звільнення, зберегти робочі місця», — зазначив Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Ігор Петрашко.

Ірина Іванченко

шеф-редактор журналу «Кадровик-01», експертно-правової системи Експертус Кадри

Особливості трудових договорів із сумісниками

Статті за темою

Усі статті за темою

Розробка, укладення та виконання колективних договорів

Колективний договір — це угода між роботодавцем та колективом працівників (зазвичай представлений профспілкою), яка регулює умови праці, оплати праці, соціальні пільги, трудові права та обов’язки сторін. У статті ви дізнаєтеся про порядок укладення колективного договору та внесення змін до нього.
5740

Пільги та компенсації чорнобильцям

Чорнобильці мають право на пільги, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII. Обсяг пільг залежить від категорії, до якої віднесено особу, постраждалу від аварії на ЧАЕС.
47661

Оплата праці на підприємстві

Оплата праці — одне із основних питань трудового права, ключовим аспектом якого є поняття «мінімальна зарплата». Система оплати праці в Україні передбачає багато видів: тарифна оплата праці, грейдова оплата праці, безтарифна оплата праці, тарифна система оплати праці, грейдингова система оплати праці, акордна система оплати праці та інші. Щоб не заплутатися у виборі системи оплати праці, читайте матеріал від наших експертів.
23576

Наказ про підвищення окладу: зразок

Наказ належатиме до групи наказів з кадрових питань тривалого строку зберігання та є первинними документами для нарахування зарплати
102608

Як виплачувати вихідну допомогу при звільненні

Роботодавцям слід пам’ятати як правило, — з працівником слід провести повний розрахунок при звільненні. Які є види виплати при звільненні та як вони різняться залежно від підстави звільнення, як нараховуються розрахункові та що містить в собі виплата компенсації при звільненні, які виплати при звільненні за власним бажанням передбачено законом — детально у статті
249226

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді