Позиція Держпраці: законодавство про працю не визначає, чи зобов՚язаний працівник, що звільняється через поважні причини, надати підтверджуючий документ.
Головне управління Держпраці у Херсонській області нагадало, коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу, зокрема у зв’язку з переїздом на нове місце проживання, а також з інших поважних причин, роботодавець повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.
Як звільняти працівників під час карантину
Питання щодо обов’язку працівника документально підтверджувати причину звільнення за власним бажанням у зв’язку з переїздом на нове місце проживання в КЗпП не врегульовано.
У трудовій книжці в записі про звільнення зазначають поважну причину звільнення (п. 2.26 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту від 29.07.1993 № 58).
Так, до трудової книжки працівника роботодавець вносить запис:«Звільнений за власним бажанням у зв’язку з переїздом на нове місце проживання, стаття 38 КЗпП України».
За інформацією Головного управління Держпраці у Херсонській області
Якщо працівник прийняв рішення завершити кар’єру в компанії, неодмінно шукатиме бланк заяви на звільнення за власним бажанням. Роз’ясніть працівнику, що оформлення такої заяви залежить від причини звільнення. Скачайте та покажіть колезі зразок заяви на звільнення за власним бажанням.
Запис про звільнення за власним бажанням в трудовій книжці повинен відображати точне формулювання законодавчої норми про звільнення з цієї причини. Які варіанти запису про звільнення за власним бажанням можуть бути та зразки таких записів, — у статті.
Роботодавець може звільнити працівника за власним бажанням у строк, про який він просить, у разі неможливості продовжити роботу. Також є ще одна поважна причина, коли працівник може звільнитися за власним бажанням без попередження за два тижні.
Звільнення працівника за власним бажанням — процедура, через яку виникає не менше судових спорів, ніж через інші підстави для звільнення. Крім того, звільнення за власним бажанням викликає додаткові запитання через воєнний стан в Україні. Порядок такого звільнення та його особливості під час війни, роз’яснюємо у статті
Трудове законодавство надає право працівникам розривати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника за два тижні. Але на час дії воєнного стану є поважна причина для звільнення без попередження. Детальніше читайте у статті.