Коли правомірно укласти строковий трудовий договір з працівником, — роз’яснення Держпраці

Строковий трудовий договір укладається лише у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк.

Коли правомірно укласти строковий трудовий договір з працівником, — роз’яснення Держпраці

Топ-5 запитань кадровиків про строковий договір

Трудовий договір — це угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою (ст. 21 КЗпП).

Відповідно до статті 23 КЗпП трудовий договір може укладатися:

  • на невизначений строк (безстроковий трудовий договір);
  • на визначений строк, встановлений за погодженням сторін (строковий трудовий договір);
  • на час виконання певної роботи (строковий трудовий договір).

Головне Управління Держпраці у Донецькій області наголошує, що строковий трудовий договір укладається у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк 1) з урахуванням характеру наступної роботи, 2) або умов її виконання, 3) або інтересів працівника, 4) в інших випадках, передбачених законодавчими актами.


Під характером роботи мають на увазі, що робота не виконується постійно. Зокрема, сезонні роботи.

Умови виконання роботи — визначають роботу як постійну, але у зв’язку з конкретними умовами її виконання, трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений термін. Прикладом таких умов є заміщення тимчасово відсутнього працівника.

Тобто, якщо працівник, з яким вже оформлені трудові відносини, протягом певного періоду не може виконувати свої трудові обов’язки, роботодавець має право оформити на цей період строковий трудовий договір з іншим працівником.

Законодавство не містить вичерпного переліку випадків, в яких укладення строкового трудового договору буде правомірним.

Зокрема, згідно зі статтею 7 КЗпП, строкові трудові договори можна укладати з тимчасовими та сезонними працівниками; суддями, сільським, селищним, міським головою тощо.

Інший випадок, правомірного укладання трудового договору, пов’язаний з інтересами працівника.

Приміром, працівник зацікавлений у встановленні трудових відносин на визначений термін через сімейно-побутовими обставинами. У такому випадку доцільно в заяві про прийняття на роботу вказати обставини, що спонукають працівника найматись на роботу за строковим трудовим договором.

Держпраці наголошує

  1. Згідно зі статтею 39-1 Кодексу законів про працю України (КЗпП), якщо після закінчення строку трудового договору (укладеного на визначений строк, встановлений за погодженням сторін, або на час виконання певної роботи; пп. 2, 3 ст. 23 КЗпП) трудові відносини фактично тривають i жодна зі сторін не вимагає їх припинення, дія цього договору вважається продовженою на невизначений строк.
  2. Трудові договори, що були переукладені один чи декілька разів, за винятком випадків, передбачених ч. 2 ст. 23 КЗпП, вважаються такими, що укладені на невизначений строк.

За інформацією ГУ Держпраці у Донецькій області

Особливості трудових договорів із сумісниками

Статті за темою

Усі статті за темою

Трудовий договір з нефіксованим робочим часом: особливості укладення

Одним із видів трудового договору є трудовий договір з нефіксованим робочим часом. Прийняття на роботу з нефіксованим трудовим договором передбачає низку особливостей. Що має містити заява про прийняття на роботу з нефіксованим робочим часом, зразок її заповнення? Чи приймається наказ про прийняття на роботу з нефіксованим робочим часом, зразок такого наказу? Усе про трудовий договір з нефіксованим робочим часом, алгоритм укладення та реалізації, читайте у статті.
16017

Прийняття на роботу неповнолітніх

Праця неповнолітніх осіб — нині актуальна тема. Працевлаштування неповнолітніх в Україні та особливості звільнення неповнолітніх з роботи хоч і регулюються законодавством, однак лишають низку питань для роботодавців. Способи працевлаштування неповнолітніх, тривалість відпустки для неповнолітніх, дозвіл на працевлаштування неповнолітніх, додаткові підстави звільнення для неповнолітніх, про все це — у статті
12308

Строковий трудовий договiр: зразок і порядок укладання

Що таке строковий трудовий договір, ніби й зрозуміло з самої назви, але є нюанси. В яких випадках правомірно укладати строковий договір? Як оформити прийняття й що при цьому слід перевірити? Роз’яснюємо деталі, зокрема, про строкові трудові договори в умовах воєнного стану та додаємо зразок строкового трудового договору 2024.
122749

Ключове про трудовий договір зі зразком

Конституція України кожному громадянину гарантує право на працю. Реалізація цього права починається з укладання трудового договору. Що таке трудовий договір та його види? Який вид та форму договору обрати? З якого моменту трудовий договір вважається укладеним? У чому полягає відмінність трудового договору від цивільно-правових договорів? Як виглядає приклад трудового договору? Які можливості діють в період воєнного стану? Ми підготували для вас роз’яснення та зразок трудового договору 2024.
254896

Різниця між трудовим та цивільно-правовим договором

Трудовий договір та цивільно правова угода — два види договорів, що найчастіше укладаються між роботодавцем та працівником. Вони мають ряд важливих відмінностей, які впливають на права та обов’язки сторін, а також на порядок припинення відносин. У цій статті ви знайдете основні відмінності між трудовим та цивільно-правовим договором а також корисні поради щодо того, що краще обрати трудовий чи цивільно-правовий договір
2232

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді