Держпраці назвала категорії працівників, які мають переважне право в залишенні на роботі під час скорочення

На що роботодавцю необхідно звернути увагу при вивільненні працівників, якщо вони мають рівні умови продуктивності праці та кваліфікації.

Держпраці назвала категорії працівників, які мають переважне право в залишенні на роботі під час скорочення

Як скоротити чисельність та штат: покрокова інструкція

Управління Держпраці в Івано-Франківській області нагадує, що ухваливши рішення про вивільнення працівників, роботодавець зобов’язаний не пізніше, ніж за 2 місяці до запланованого звільнення, повідомити про це особисто кожного працівника під підпис.


Одночасно з попередженням про звільнення роботодавець має запропонувати працівнику іншу роботу на тому ж самому підприємстві, установі, організації, якщо така можливість є (ч. 3 ст. 49-2 КЗпП).

Держпраці назвала категорії працівників, які мають переважне право в залишенні на роботі під час скороченняДізнайтеся, яку роботу пропонувати при скороченні

Держпраці нагадує, що при скороченні чисельності чи штату працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці.

Наразі чітких критеріїв визначення кваліфікації працівника законодавством про працю не встановлено. Під час визначення переважного права залишитись на роботі доцільно розглядати сукупність критеріїв, які характеризують виробничу діяльність працівників, зокрема:

  • наявність певної освіти;
  • стаж;
  • досвід роботи;
  • ставлення до роботи;
  • якість виконуваної роботи;
  • наявність дисциплінарних стягнень чи заохочень тощо.

☝ Кого роботодавець не має права звільняти за скороченням

При рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається таким категоріям працівників:

  1. сімейним – при наявності двох і більше утриманців;
  2. особам, в сім’ї яких немає інших працівників з самостійним заробітком;
  3. працівникам з тривалим безперервним стажем роботи на даному підприємстві, в установі, організації;
  4. працівникам, які навчаються у вищих і середніх спеціальних учбових закладах без відриву від виробництва;
  5. учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
  6. авторам винаходів, корисних моделей, промислових зразків і раціоналізаторських пропозицій;
  7. працівникам, які дістали на цьому підприємстві, в установі, організації трудове каліцтво або професійне захворювання;
  8. особам з числа депортованих з України, протягом п’яти років з часу повернення на постійне місце проживання до України;
  9. працівникам з числа колишніх військовослужбовців строкової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу та осіб, які проходили альтернативну (невійськову) службу, – протягом двох років з дня звільнення їх зі служби.
  10. працівникам, яким залишилося менше трьох років до настання пенсійного віку, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат.

Перевага в залишенні на роботі може надаватися й іншим категоріям працівників, якщо це передбачено законодавством України.

Держпраці назвала категорії працівників, які мають переважне право в залишенні на роботі під час скороченняЯк організувти роботу комісії з визначення переважного права залишитися на роботі

Держпраці наголошує, що лише за рівних умов продуктивності праці і кваліфікації, може надаватися перевага в залишенні на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва, як працівнику, який дістав на цьому підприємстві, в установі, організації трудове каліцтво (п. 7 ч. 2 ст. 42 КЗпП).

Звільнення у зв’язку зі скороченням працівників, які досягли пенсійного віку, відбувається аналогічно звільненню інших працівників.

При розірванні трудового договору у зв’язку зі скорочення чисельності або штату працівників, виплачується вихідна допомога у розмірі не менше ніж середній місячний заробіток.

За інформацією Управління Держпраці в Івано-Франківській області

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Скорочення посади під час «декретної» відпустки працівника

Час від часу в компаніях можуть ініціювати проведення структурної реорганізації, внаслідок чого можуть виводити зі штатного розпису посади осіб, які перебувають у відпустках у зв’язку з вагітностю та пологами, а також у відпустках для догляду за дитиною. Скорочення «декретних» посад потребує особливої уваги кадровика.
39429

Зразок наказу про звільнення за скороченням

На період воєнного стану згоду профспілки на розірвання трудового договору не отримуємо. Але видавати наказ про звільнення працівників потрібно. Скачайте собі приклад його оформлення за ДСТУ 4163:2020
47307

Наказ про скорочення штату

Роботодавець прийняв рішення скоротити чисельність чи штат працівників. Тоді на підставі згоди профспілкового органу на скорочення маєте видати наказ про звільнення працівників. П’ять правил, яких слід дотриматись при підготовці проєкту наказу про скорочення штату та зразок документу — у статті.
84232

Покроковий алгоритм скорочення працівника

Скорочення працівників або штату — процедура, яка часто породжує низку позовів до суду. Найбільш проблемні питання: які підстави для скорочення штату працівників, хто підлягає скороченню в першу чергу, які етапи включає в себе процедура скорочення працівників, кого не можна звільнити по скороченню. Як оформити скорочення чисельності або штату працівників, щоб вберегтися від помилок та судової тяганини, роз’яснюємо у статті
163986

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді