Тимчасового звільнення на час карантину законодавством України не передбачено, — наголошує Держпраці

За яких умов звільнення під час обмежувальних заходів через COVID-19 є правомірним.

Тимчасового звільнення на час карантину законодавством України не передбачено, — наголошує Держпраці

Як діяти кадровику, якщо необхідно звільнити працівника під час карантину

Нагадуємо, що з 12 березня 2020 року в Україні діє карантин. Поки що обмежувальні заходи діють до 22.05.2020, однак Прем’єр-міністр України вже анонсував чергову пролонгацію. На час карантину багато підприємств змінили свій звичний режим роботи, зокрема, запровадили дистанційну роботу, надали працівникам можливість скористатися відпустками, оголосили простій. Проте є й такі, що звільнили частину працівників.

ГУ Держпраці у Дніпропетровській області наголошує, що карантин не може бути прямим приводом до звільнення працівника, а дію КЗпП ніхто не скасовував.

Якщо працівник вирішив звільнитися за власним бажанням та подав відповідну заяву, роботодавець має звільнити його за ст. 38 КЗпП. У випадку, коли у заяві про звільнення працівник зазначає поважну причину, приміром, повернення додому у зв'язку з карантином, роботодавець зобов’язаний звільнити в строк, про який просить працівник (ч. 1 ст. 38 КЗпПУ).

Роботодавець може звільнити працівника під час карантину у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення, чисельності або штату працівників передбачає п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП.

Скорочуємо без наслідків: 5 найчастіших запитань кадровиків

Додаткових 7 підстав для звільнення з ініціативи роботодавця, передбачениє стаття 41 КЗпП.

Також можна звільнити працівника за угодою сторін, якщо згодні працівник і роботодавець (п. 1 ст. 36 КЗпП).

Саме за зазначених у законі підстав роботодавець може звільнити. Карантин, як такий, не є підставою для звільнення. Це лише адміністративні та медико-санітарні заходи, що застосовуються для запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб (ст. 1 закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06.04.2000 року).



Держпраці нагадує, що не слід писати заяву на звільнення за власним бажанням, якщо таке бажання відсутнє, оскільки оскаржити таке звільнення буде неможливо.

Примус до звільнення — грубе порушення законодавства про працю, за яке роботодавцю загрожує покарання.

За інформацією ГУ Держпраці у Дніпропетровській області

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення з роботи без відпрацювання

Працівник, який бажає звільнитись за власним бажанням за відсутності поважної причини, зобов’язаний за два тижні повідомити роботодавця про своє звільнення. Якщо ж працівник в заяві вказав причину, через яку потрібно раніше звільнитися, тоді термін відпрацювання не застосовується. Про це та про інші випадки, коли можна звільнитись без відпрацювання, читайте в статті.
125292

Порядок звільнення працівника з роботи

Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.
59497

Ліквідація підприємства: звільнення працівників

Які дії кадрової служби у разі ліквідації підприємства? Яким чином звільняти працівників, щодо яких встановлено заборону на звільнення або які відсутні з нез’ясованих причин (приміром, виїхали за кордон)? Як визначати дату звільнення, якщо процес ліквідації може розтягнутися на рік або навіть більше?
34187

Як запровадити зміни істотних умов праці на підприємстві

Працівник зобов’язаний виконувати роботу, визначену трудовим договором. Власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконувати роботу, не обумовлену трудовим договором. Що робити, коли виникла необхідність змін в організації як самого виробництва, так і істотних умов праці за трудовими договорами. Роз’яснюємо порядок дій та документування.
113329

Звільнення працівника з ініціативи власника

Розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця — це припинення трудових відносин між працівником та роботодавцем за рішенням останнього. Про підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника та порядок розірвання трудового договору за таких підстав — у статті.
14234

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді