Держпраці роз’яснює, які гарантії з оплати праці має забезпечити роботодавець працівникам з погодинною оплатою праці

За недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці на роботодавця накладається штраф.

Держпраці роз’яснює, які гарантії з оплати праці має забезпечити роботодавець працівникам з погодинною оплатою праці

Основи запровадження погодинної оплати праці

Оплата праці працівників здійснюється за погодинною, відрядною або іншими системами оплати праці (ст. 97 КЗпП).

Форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами.

Мінімальна заробітна плата на 2020 рік (відповідно до ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019 № 294-IХ) становить:

  • у місячному розмірі – 4723 гривень;
  • у погодинному розмірі – 28,31 гривні.
Нардепи пропонують півищити мінімалку з 1 липня 2020 року


Випадки, в яких застосовується мінімальна заробітна плата у погодинному розмірі, регламентовані пунктом 2 постанови КМУ від 05.05.2010 р. №330 «Про визначення та застосування мінімальної заробітної плати в погодинному розмірі» (далі — Постанова № 330), зокрема:

  • на підприємствах незалежно від форми власності у разі встановлення у колективних договорах або за погодженням з профспілковими чи іншими органами, уповноваженими на представництво трудовим колективом, погодинної оплати праці із застосуванням відповідних нормованих завдань та обліку фактичного робочого часу;
  • фізичними особами, які використовують найману працю з погодинною оплатою праці;
  • в установах та організаціях, що фінансуються з бюджету, в разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про встановлення працівникам погодинної оплати праці.

Роботодавець зобов’язаний дотримуватись мінімальних державних гарантій, у тому числі з оплати праці:

  • для працівників, які працюють з місячними окладами — виплат мінімальної місячної заробітної плати;
  • для працівників з погодинною оплатою (годинними тарифними ставками) — мінімальної зарплати в погодинному розмірі.

Головне управління Держпраці у Донецькій області нагадує, що Постанова № 330 передбачає й інші гарантії працівникам з погодинною оплатою праці, зокрема:

  • підвищення мінімальної заробітної плати у погодинному розмірі не є підставою для збільшення нормованих завдань, установлених на годину праці (пп. 4 п. 1 Постанови № 330);
  • установлення погодинної оплати праці не є підставою для скорочення нормальної тривалості робочого часу (п. 3 Постанови № 330).

За інформацією ГУ Держпраці у Донецькій області

Особливості трудових договорів із сумісниками

Статті за темою

Усі статті за темою

Розробка, укладення та виконання колективних договорів

Колективний договір — це угода між роботодавцем та колективом працівників (зазвичай представлений профспілкою), яка регулює умови праці, оплати праці, соціальні пільги, трудові права та обов’язки сторін. У статті ви дізнаєтеся про порядок укладення колективного договору та внесення змін до нього.
5740

Пільги та компенсації чорнобильцям

Чорнобильці мають право на пільги, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII. Обсяг пільг залежить від категорії, до якої віднесено особу, постраждалу від аварії на ЧАЕС.
47661

Оплата праці на підприємстві

Оплата праці — одне із основних питань трудового права, ключовим аспектом якого є поняття «мінімальна зарплата». Система оплати праці в Україні передбачає багато видів: тарифна оплата праці, грейдова оплата праці, безтарифна оплата праці, тарифна система оплати праці, грейдингова система оплати праці, акордна система оплати праці та інші. Щоб не заплутатися у виборі системи оплати праці, читайте матеріал від наших експертів.
23576

Наказ про підвищення окладу: зразок

Наказ належатиме до групи наказів з кадрових питань тривалого строку зберігання та є первинними документами для нарахування зарплати
102608

Як виплачувати вихідну допомогу при звільненні

Роботодавцям слід пам’ятати як правило, — з працівником слід провести повний розрахунок при звільненні. Які є види виплати при звільненні та як вони різняться залежно від підстави звільнення, як нараховуються розрахункові та що містить в собі виплата компенсації при звільненні, які виплати при звільненні за власним бажанням передбачено законом — детально у статті
249226

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді