Уряд ухвалив проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі». Полегшиться чи подвоїться робота кадровиків — питання відкрите, адже на вимогу працівника він зобов’язаний буде паралельно вносити записи про прийняття, переведення та звільнення до паперової трудової книжки.

Як провести аудит трудових книжок перед скануванням для ПФУ
Нагадуємо, що після доопрацювання законопроєкту Кабмін сподівається на підтримку ВРУ. Міністр соціальної політики Марина Лазебна, на засіданні Уряду заявила: «Фактично ми йдемо шляхом відмови від паперових трудових книжок. Ми визначаємо законодавчі підстави для автоматичного призначення пенсій за віком, через особистий електронний кабінет особи на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України».
Пані Лазебна роз’яснила, що оригінал паперової трудової буде передаватися на зберігання працівнику як офіційний документ. У випадку, коли працівник захоче продовжити її ведення, роботодавець буде зобов’язаний паралельно з електронним обліком трудової діяльності внести до паперової трудової книжки записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення.
Нагадуємо, що законопроєктом передбачена можливість автоматичного призначення пенсії, без особистого звернення особи. Зокрема, ПФУ автоматично інформуватиме особу про настання права на призначення пенсії та орієнтовний її розмір. Далі працівник зможе обрати автоматичне призначення або відстрочення виходу на пенсію.
Мінсоцполітики стверджує, що при відстроченні виходу на пенсію працівник матиме певні переваги. Приміром, збільшений її розмір.
За інформацією Мінсоцполітики
Фіксувати в трудовій книжці нагородження і заохочення зобов’язує пункт 2.2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту від 29.07.1993 № 58 (далі — Інструкція № 58). Що і як писати — визначає підрозділ «г» розділу 2 Інструкції № 58.
Під час оформлення на роботу всі працівники зобов’язані подавати на підприємство трудову книжку (у разі наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (витяг з електронної трудової книжки).
Коли фізична особа — підприємець починає використовувати найману працю, він автоматично стає роботодавцем. Саме з цього моменту виникає безліч запитань. Чи має ФОП заповнювати трудові книжки працівників у 2025 році? Що робити, якщо підприємець не має печатки? Чи оформлює ФОП трудову книжку особі, яка працевлаштовується вперше?
Виявили, що трудової немає? З’ясуйте в працівника, чи не видавали йому трудову книжку та не зафіксували цей факт
З часом, внаслідок значної кількості записів, до трудової книжки нові записи вносити нікуди. У такому разі трудову книжку доповнюємо вкладишем.