Позиція Держпраці щодо переведення педагогів-пенсіонерів на строкові трудові договори

Переведення педагога-пенсіонера на строковий трудовий договір передбачає зміну істотних умов праці

Позиція Держпраці щодо переведення педагогів-пенсіонерів на строкові трудові договори

Держпраці (лист від 25.05.2020 № 2822/3.1/3.1-зв-20) нагадало, що до 01.07.2020 керівники державних і комунальних закладів загальної середньої освіти зобов’язані були припинити безстрокові трудові договори з педагогічними працівниками, яким виплачують пенсію за віком, з одночасним укладенням з ними трудових договорів строком на один рік. Якщо педпрацівник незгодний продовжувати трудові відносини на умовах строкового трудового договору, його звільняються згідно з пунктом 9 частини першої статті 36 КЗпП.

Позиція Держпраці щодо переведення педагогів-пенсіонерів на строкові трудові договориНаказ про звільнення педагога, який відмовився укласти строковий трудовий договір

Строковий трудовий договір укладають у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи, або умов її виконання, або інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавчими актами (ч. 2 ст. 23 КЗпП).

У зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці допускають зміну істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою. Про зміну істотних умов праці — систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад та інших — роботодавець повинен повідомити працівника не пізніше ніж за два місяці (ст. 32 КЗпП).

Якщо колишні істотні умови праці не можна зберегти, а працівник не згоден продовжувати роботу в нових умовах, трудовий договір припиняють за пунктом 6 статті 36 КЗпП.

Тобто позиція Держпраці — педпрацівників, які не погодяться переходити на строковий трудовий договір, необхідно звільняти за пунктом 6 статті 36 КЗпП.

Утім, Держпраці нагадує, що листи міністерств, інших центральних органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами, мають лише інформаційний характер та не встановлюють правових норм.

До речі, 08.07.2020 у ВРУ зареєстрували проєкт Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про повну загальну середню освіту» (щодо узгодження окремих положень законодавства)» (законопроєкт № 3808).

Народні депутати від політичної партії «Європейська солідарність» пропонують заборонити примушування до укладання педагогічними працівниками державних і комунальних закладів освіти строкових трудових договорів.

Як зазначили автори законопроєкту в пояснювальній записці, таке положення не відповідає приписам статей 24 і 43 Конституції України, оскільки має дискримінаційний характер стосовно осіб, які досягли пенсійного віку, та обмежує їх право на працю. Ця норма суперечить вимогам статті 23 КЗпП, яка встановлює, що строковий трудовий договір укладають у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи, або умов її виконання, або інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавчими актами.

Ольга Догадіна

провідний експерт Експертус: Кадри

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Усе про роботу, відпустку та звільнення сезонних працівників

Сезонна робота — це одна з найбільш поширених форм працевлаштування в різних сферах діяльності, таких як сільське господарство, будівництво, туризм, роздрібна торгівля та інші. Вона є чудовою можливістю для працівників знайти тимчасову зайнятість, а для роботодавців — вирішити питання з підвищеною потребою у працівниках у пік сезону. Однак процес найму сезонних працівників має свої особливості, а відпустка на сезонній роботі викликає низку питань. Усе про оформлення відпустки сезонним працівникам – у статті.
4888

Трудовий договір про роботу за сумісництвом: укладаємо правильно

Працівник має право укладати трудовий договір як і в одній, так і в декількох установах, організаціях одночасно. Таке право передбачає частина 2 статті 21 КЗпП. Тому працівник, окрім основного трудового договору, має можливість укласи і трудовий договір про роботу за сумісництвом.
71803

Оформлення наказу про прийом за строковим трудовим договором на час відпустки з вагітності та пологів

Кадровики зазначають у наказах про прийняття на час відпустки з вагітності та пологів, що приймають працівника тимчасово. Але це помилка. В наказі необхідно вказати вид трудового договору на час такої відпустки: строковий трудовий договір
30818

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді