Таку позицію висловив Верховний Суд у постанові від 22.07.2020 у справі № 826/12446/17 (провадження № К/9901/50378/18).
Роботодавець має право звільнити працівника з причини незадовільного випробування та невідповідності працівника дорученій роботі.
Відповідачем у справі, що розглядав ВСУ, була Київська міська рада (Київська міська державна адміністрація) далі — КМДА. Позивач — працівник, звільнений з посади директора Департаменту промисловості та розвитку підприємництва виконавчого органу КМДА, як такий, що за результатами випробного строку не відповідає займаній посаді. Працівник просить суд визнати наказ про звільнення незаконним та скасувати, поновити його на посаді, стягнути з КМДА середній заробіток за час вимушеного прогулу.
- Повідомлення працівнику про звільнення у зв’язку зі встановленням невідповідності займаній посаді під час випробування
- Наказ про звільнення у зв’язку зі встановленням невідповідності займаній посаді під час випробування
- Наказ про звільнення у зв’язку з виявленою невідповідністю працівника займаній посаді внаслідок недостатньої кваліфікації
Верховний суд зауважив, що під час випробного строку роботодавець з’ясовує професійні та ділові якості працівника, його здатність виконувати якісно і сумлінно свої обов’язки. У разі, якщо роботодавець під час випробного строку працівника прийде до негативного висновку його відповідності дорученій роботі, він має право звільнити такого працівника у зв’язку з незадовільним результатом випробування. При цьому роботодавець самостійно визначає, чи відповідає працівник посаді, на яку його призначено, і наділений певною свободою вибору критеріїв якості доручених робіт.
Верховний Суд Постановою від 22.07.2020 залишив без змін Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 січня 2018 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 11 квітня 2018 року у справі № 826/12446/17.
Олена Петровська
за матеріалами Щотижневого аналізу судової практики Вищої школи адвокатури