Завтра, 01.09.2020, стартують інспекційні відвідування роботодавців. Першочергово перевірятимуть тих, хто має найвищий ризик застосування нелегальної праці.
Управління Держпраці у Житомирській області нагадує, як проходять перевірки Держпраці 2020.
Хто має право вас перевіряти
Додержання законодавства про працю контролюють інспектори праці, які працюють у Держпраці та її територіальних органах, а також у виконавчих органах міських, сільських та селищних рад.
Як відбуваються перевірки Держпраці
З 31.12.2019 року діє новий Порядок контролю за додержанням законодавства про працю.
ТОП-7 зауваг від Держпраці:
- Інспектор праці може прийти без попередження в будь-який час.
- Інспектор праці має показатим службове посвідчення, а також на вимогу — копію направлення на проведення інспекційного відвідування.
- Перевірка може проходити на місці або дистанційно.
- Максимальний термін перевірки – до 10 днів.
- Інспектор має вільний доступ до будь-яких виробничих, службових та адміністративних приміщень.
- Інспектор може перевіряти будь-які документи, що стосуються працівників, наодинці або у присутності свідків спілкуватися з керівником та працівниками.
- Під час інспекційного відвідування дозволяється робити фото, відео або аудіозаписи, залучати правоохоронні органи.
Чи можна не допустити інспектора до перевірки
Роботодавець має на це право у разі, якщо інспектор праці відмовиться показати службове посвідчення. Якщо документ є, але ви маєте сумніви щодо його справжності, перевірте посвідчення і фото інспектора в реєстрі на сайті Держпраці.
Що може перевіряти інспектор праці
Мета інспектора праці — перевірити, чи виконує бізнес законодавство про працю, зокрема чи оформлює роботодавець трудові відносини з працівниками.
Пам’ятайте, що Порядок контролю за додержанням законодавства про працю визначає процедуру перевірки інспектором праці лише оформлення трудових відносин. Інші питання перевіряють за іншими процедурами.
Яка відповідальність за незадекларовану працю
До юридичних осіб та фізосіб-підприємців, які використовують найману працю без оформлення трудових відносин, можуть застосовувати фінансову (ст. 265 Кодексу законів про працю) та адміністративну відповідальність (ст. 41 Кодексу про адміністративні правопорушення).
Фінансова відповідальність застосовується до юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (ФОП), якщо вони є роботодавцями, а адміністративна відповідальність — до посадових осіб підприємств, а також до ФОП. Фінансова відповідальність може застосовуватись одночасно з адміністративною.
Калькулятор штрафів за порушення законодавства про працю
За які порушення на вас можуть накласти штраф
Інспектор праці 100% нарахує штраф у трьох випадках:
- За недопущення до проведення перевірки.
- За створення перешкод у її проведенні.
- За виявлення незадекларованої праці: не уклали трудовий договір, не повідомили про прийняття Державну фіскальну службу, не сплатили податки.
З усіх інших питань інспектор має скласти припис і вказати, що необхідно виправити. Якщо роботодавець зробить це в зазначені терміни, його не притягатимуть до відповідальності.
Чи можна оскаржити рішення інспектора
Роботодавець може оскаржити припис або вимогу інспектора праці у 10-денний термін, звернувшись до керівника територіального органу Держпраці або його заступника. Якщо рішення не влаштує, вроботодавець може оскаржити його у голови Держпраці або його заступника. Скарга розглядається протягом 30 днів. Крім того, роботодавець має право оскаржити постанову про накладення штрафу в суді.